GüncelManşet

Soma A.Ş. avukatlarından tehdit

H. Merkezi: Soma katliamında ölen İsmail Değirmen’in eşi Gamze Değirmen, ailesi adına tazminat davası talebiyle suç duyurusunda bulundu. Yapılan başvuru üzerine Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. avukatları, şirketi kusursuz gibi gösteren bir savunma yazısı gönderdi. 

Kömür İşletmeleri A.Ş. avukatlarının yaptığı savunmada şirketi suçsuz göstermek bir yana, talep edilen miktarın ‘katliamı özlenir hale getireceği’ gibi yorumlarda bulundu.

“Şirket iflas ederse kimse parasını alamaz”

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin avukatları, İsmail Değirmen’in eşi ve çocukları için istenen 393 bin TL tazminat tutarının fazla olduğunu da savunup, “Davacı tarafın sadece manevi tazminat olarak talep ettiği tutar, ‘felaketi özlenir hale getirebilecek’ niteliktedir. Ayrıca bu ailenin istediği gibi mahkemenin her aile için 400 bin TL üzerinden tazminat hesaplaması durumunda, şirket 120 milyon 400 bin TL gibi ‘uçuk’ bir tazminat tutarıyla karşı karşıya kalacaktır” diyerek istenen miktarı fazla bulduğunu belirtti.

Avukatlar, tedbirin kalmaması durumunda ise şirketin iflas edeceğini, 6 bin işçinin işsiz kalacağı gibi tazminat hakkı elde eden kişilerin de bu paralarını şirketten tahsil edemeyeceğini söyleyerek adeta aba altından sopa gösterdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu