GüncelManşet

(Son Dakika) Gençlik örgütleri Dolmabahçe’de

İstanbul: 3 Fidan’ı anmak için Galatasaray Lisesi önünden Dolmabahçe’ye yürümek isteyen ve aralarında Yeni Demokrat Gençlik’in de bulunduğu HDK Gençlik Meclisi tarafından düzenlenen eyleme polis saldırmış, kitle çatışarak Dolmabahçe’ye ilerlemeye çalışmıştır. Yol boyunca saldırılar sürerken, gençlik örgütleri Dolmabahçe’ye vardı.

Bugün 6 Mayıs 1972’de idam edilen devrimci hareketin gençlik önderlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idam edilişlerinin 41. yılında onları anmak için biraraya gelen gençlik örgütlerine polis saldırmıştı.

Aralarında Yeni Demokrat Gençlik’in de bulunduğu HDK İstanbul Gençlik Meclisi, Öğrenci Kolektifi, Gençlik Muhalefeti ve Genç-Sen tarafından örgütlenen eylemde Galatasaray Lisesi önünde buluşan kitle polis saldırısı ile karşı karşıya kalmış; ancak ısrarla Dolmabahçe’ye yürümeye devam etmişlerdir.

 

Dolmabahçe’de bekleyiş sürüyor

Çatışmalı geçen yürüyüşün ardından İTÜ Taşkışla Kampüsü önünde biraya gelen gençlik örgütleri buradan sloganlarla Dolmabahçe’ye yürüyüşe geçti. Bu sırada Beşiktaş Stadyumu civarına varan kitleye polis bir kez daha saldırdı.

Saldırıda en az 3 kişinin darp edilerek gözaltına alındığı belirtiliyor.

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, ESP ve PŞTA’nın da katıldığı eylemde kitle engelleme çabalarına rağmen Dolmabahçe’ye vardı. Burada gergin bekleyiş sürüyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu