Güncel

Songül İlker: Oğlumun canına kast ediyorlar

Ağır hasta tutsak Ekim Can Polat’ın annesi Songül İlker, oğlunun hapishanede maruz kaldığı işkenceleri anlatarak tahliyesini istedi

Fotoğraf/Özgür Gelecek

Ağır hasta tutsak Ekim Can Polat için annesi Songül İlker, İHD İstanbul Şubesi’nde basın açıklaması gerçekleştirerek oğlunun maruz kaldığı işkenceleri anlattı.

Akhisar T Tipi Hapishanesi’nden Denizli T Tipi Hapishanesi’ne sürgün edilen Ekim’in bir an önce tahliye edilmesini istedi.

Oğlu Ekim Can Polat ile en son 8 Şubat’ta kapalı görüş gerçekleştirdiğini söyleyen İlker, Ekim’in çok sayıda rahatsızlığı bulunduğunu aktardı. Ekim’in ağır bir şekilde seyreden kalp ritim bozukluğu, ilerlemiş KOAH, kemik erimesi, hipertansiyon, görme bozukluğu, kanser ve yüksek felç riski olması taşıdığını vurguladı.

Daha öncesinden de Akhisar T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde oğlunun maruz kaldığı işkenceleri hatırlatan İlker, işkence izlerinin halen belirgin bir şekilde görüldüğünü vurguladı. İşkence sonrasında Polat’ın görme sorunu da yaşadığını aktaran İlker, işkencenin cezaevinin kameralarına yansıdığını ve görüntülerin incelenmesini istedi.

Polat’ın hastaneye götürüldüğünü ancak tedavi edilmediğini dile getiren İlker, “Ayakta sayım dayatması yapılıyor, havalandırmaya çıktığında ölümle tehdit ediliyor. Tansiyonu yükseliyor ama limon veriyorlar. Düzenli kullandığı Beloc isimli ilaç gelmiyor, sık sık çarpıntısı oluyor. Hastane sevki yapılıyor ama ‘terörist’ dendiği için doktor tedavi etmiyor” dedi.

Tüm girişimlere rağmen ağır hastalığı olan oğlunun tahliye edilmediğini aktaran İlke, “Oğlumun hayatından endişeliyim. Oğlumu derhal tahliye edilmesini istiyorum. Ekim’in başına gelecek olursa Adalet Bakanı ve cezaevi idarisi sorumludur” diye konuştu.

Ardından konuşan İHD Hapishaneler Komisyonu Üyesi Meral Nergis Şahin de hasta tutsakların tedaviye ulaşımı önündeki engellerin kaldırılması çağrısını yineledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu