Manşet

“Soykırımdan Hrant’a katil devlet hesap verecek”

Hrant Dink katledileli 6 yıl oldu. Biz de bugün (20 Ocak) Hrant Dink’in katillerinden hesap sormak, Dink’in mücadelesini devam ettirmek, katil devletten hesap sormak için Sarıgazi’de saat 15.00’te “Sadık Milletten Ermeni dölüne; Ermeni soykırımından Hrant Dink Cinayetine” başlıklı bir panel gerçekleştirdik.

Panel Dink şahsında katledilen tüm halklar, komünizm ve devrim şehitleri adına saygı duruşu ile başladı. Panele araştırmacı çevirmen Atilla Türkan ve Nor Zartonk temsilcisi Sayat katıldı.

Konuşmacılar 1915’ten başlayan ve Ermeniler, Süryaniler ve birçok etnik kökenin Osmanlı’dan devam eden ve TC sistemi ile katledildiğinin ve göçe zorlandığının altını çizdiler. Dink’in mücadeleci kişiliğinden bahsedildi.

 

Panelin ardından yürüyüş

Panelin ardından saat 18.00’de Üçler Market önünden başlayan yürüyüş Demokrasi Caddesi’ne kadar sürdü. Kitle yol boyunca “Hrant’ın katili patron ağa devleti”, “Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeniyiz”, “Faşizme inat kardeşimsin Hrant” gibi sloganlar attı.

Basın açıklamasında “Bu topraklarda yaşayan Ermenileri, Rumları, Süryanileri ve Pontusları katledenler bugün aynı kana susamışlıkla Kürtleri katlediliyor” denildi. Dink’in yaşamı boyunca mücadele ettiğine değinilerek, bizlerin devletin katliamcı yüzünü teşhir etmemiz için mücadelemizi yükseltmemiz ve hesap sormamız gerektiğini vurguladı.

Aka-Der, BDP, EMEP, DHF, ÖDAH ve Partizan tarafından yapılan eyleme BDSP ve ESP destek verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu