Dünya

İspanya’da öğrenciler sokakta

H.Merkezi: İspanya’da öğrenciler yüze yakın kentte eğitim bütçesindeki kesintiyi sokaklara çıkarak protesto etti.Ekonomik kriz neden gösterilerek yapılan kesintiler nedeniyle yaklaşık 1,5 öğrenci 6 Şubat günü yüze yakın kentte sokaklara çıktı. Öğrenci sendikasının çağrısıyla yapılan 3 günlük grevin 2. gününde sokağa çıkan öğrenciler Eğitim Bakanı Jose Ignacio Wer’in istifasını istediler.

Bakanlığın eğitim politikalarıyla birlikte, yardım ve burslar azalırken üniversite ücretleri ve sınıflardaki öğrenci sayıları bazı bölgelerde iki katına çıktığı ve bu süreçte 25 yaş altındaki işsizlik oranının yüzde 50’nin üzerine çıktığı belirtiliyor. Öğrenciler bu politikalarla kendilerini ve ülkeyi geleceksizliğin beklediğini belirtti. Ailelerinin de zor durumda bırakıldığını söyleyen öğrenciler, bir çok öğrencinin okulu yarıda bırakmak zorunda kaldığını belirtti.

Okulu bırakmak zorunda kalan, işsiz bir genç ise, “Her köşede gördüklerinizin yüzde 95’i işsiz insanlar. Sadece çok az bir kısmı çalışıyor. Bir ya da iki günlük iş bulabiliyorlar” diyerek durumu özetliyor.

Öğrenciler attıkları sloganlarda politikaların, eğitim sistemini harabeye çevirdiğini ve geleceksizlikten başka bir şey olmadığını vurguluyor

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu