Dünya

İsrail durmuyor!

H.Merkezi: İsrail’in Gazze’ye yönelik bombardımanı dün gece de devam etti.

İsrail ordusunun açıklamasına göre 20 Kasım gecesi yaklaşık 100 “hedef” vuruldu. Sekiz gün önce saldırıların başlamasından bu yana 136 Filistinli ve beş İsrailli hayatını kaybetti. Dünkü saldırılardaysa en az 20 Filistinli ve militanların misilleme eylemlerinde üç İsrail’li öldü.

İsrail, tüm dünyanın gözü önünde Gazze’ye bomba yağdırırken BM’de dahil birçok uluslararası örgüt ve devlet, dünya halklarının tepkisi karşısında ardı ardına açıklama yapıyor.

Bir yandan İsrail’le her türlü anlaşmayı yapan bu devletler kamuoyu önünde İsrail’le aynı karede görüntülenmek istemiyor. Ya da en iyi haliyle Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban-ki Mun örneğinde olduğu gibi İsrail vahşeti sürerken “iki tarafa”da ateşkes çağrısı yapılıyor.

İsrail, Mısır öncülüğünde ateşkes sağlanması girişimlerine “şans tanımak” amacıyla Gazze’de kara harekâtı planını geçici olarak askıya aldığını duyurdu ancak bombardımanla Gazze’yi yerle bir etmeyi sürdürüyor.

Bu arada İsrail saldırıları sürerken militanlar dan misilleme eylemi düzenledi.  Tel Aviv’de bir otobüse düzenlenen bombalı saldırıda en az 17 kişi yaralandı; yaralılardan ikisinin durumunun ağır olduğu belirtiliyor.

 

İsrail ulusal savunma karargâhı yakınında düzenlenen eylemi Hamas’ın gerçekleştirdiği iddia ediliyor. Öte yandan İsrail füzelerinin Gazze’de Hamas hükümetine ait bir binayı tamamen yerle bir ettiği açıklandı. Filistinli yetkililer, İsrail’in gece boyunca gerçekleştirdiği 100 hava saldırısından birinin hedefi olan hükümet binasında en az üç kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Clinton ve Ban, Batı Şeria’da

İsrail saldırıları Gazze’de sekizinci gününde devam ederken “çatışmaları durdurabilmek” amacıyla, ateşkes için uluslararası girişimler de sürüyor.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmek için Batı Şeria’aya gitti.

İkilinin Mısır Devlet Başkanı Muhammed Mursi ile görüşmesi bekleniyor. Filistinli kaynaklar dün(20 Kasım)  ateşkes ilan edileceğini duyurmuştu ancak İsrail böyle bir anlaşmaya varıl(a)madığını söyledi. Bombardımanda El Cezire kanalınında hasar gördüğü açıklandı.  Siyonist İsrail ordusu twitter üzerinden yaptığı açıklamada “medya binasının yedinci katında bulunan Hamas istihbarat merkezini noktasal olarak hedeflediğini” duyurdu.

İsrail gece boyunca Gazze’de 100’den fazla ‘terör alanına’ saldırdığını ve bunların 50’sinin yeraltında bulunan roketatarlar olduğunu iddia etti.  İsrail Ordusu, ayrıca, Hamas’ın yönetim ve kontrol merkezi olduğunu söylediği İç Güvenlik Bakanlığı’na da saldırdığını duyurdu.

Gazze’de Sağlık Bakanlığı gece boyunca yaşanan saldırılarda 15 kişinin yaralandığını açıkladı. Geçen hafta boyunca Gazze’den 800’den fazla roket atıldığı belirtildi. Dünde ise 162 roketin atıldığı kamuoyuna yansıdı. İsrail’in Demir Kubbe adlı füze savunma sistemlerine karşın İsrail radyosunun haberine göre, dün gece iki roket düşürülürken, diğerleri İsrail topraklarına isabet etti. Yerel medya kaynaklarına göre sabah itibariyle İsrail’in güneyinde hava saldırısı sirenleri duyuluyordu.

İsrail duracak mı?

Mısırlı ve Filistinli yetkililer dün yaptıkları açıklamada Kahire’de süren görüşmelerin ardından ateşkes ilan edileceğini söylemişti.

Ancak İsrail sözcüsü Mark Regev henüz böyle bir anlaşmaya varılmadığını açıkladı. Regev “Hamas’ın geçici bir moladan memnun kalacağına hiç kuşkum yok; böylece dinlenip yeniden silahlanacaklar ve gelecek hafta ya da gelecek ay İsrail’e yeniden roket fırlatacaklar” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland, dün gece Kudüs’e giden Clinton’ın iki saat boyunca İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrailli diğer yetkililer ile görüştüğünü belirtti.  “İsrail’in güvenliğini sağlayacak ve Gazze’deki sivillerin yaşamlarını iyileştirecek sürdürülebilir bir çözüm için olası yolları görüştüklerini” söyleyen Nuland’ın bu sözleri ABD’nin gelişmelerde nasıl yaklaştığı hakkında bir fikir veriyor.  İsrail Gazze’de bir katliam gerçekleştirirken ABD, “önce İsrail güvenliği” diyerek sorunu “çözmeye” çalışıyor!

Görüşmeden önce açıklama yapan Netantahu İsrail’in “diplomatik bir çözüm” istediğini ancak ne gerekiyorsa da yapmaya hazır olduklarını söyledi. İsrail konusundaki hassasiyetleri öteden beri bilinen ABD zaten baklayı fazla ıslatmadan ağzından kaçırdı: “bu soruna diplomatik yollarla uzun vadeli bir çözüm bulma ihtimali varsa, bunu tercih ederiz. Ancak aksi takdirde İsrail’in halkını korumak için ne gerekiyorsa yapmak zorunda olduğunu hepinizin anlayacağına eminim” (Victoria Nuland’ın BBC Türkçe’ye yaptığı açıklama)

Kara harekâtı

Mısır tarafından görüşmeye açılan ateşkes planının içeriği bilinmese de İsrail ve Hamas’ın talepleri basına yansıdı. Buna göre, İsrail’in talepleri arasında Gazze’den herhangi bir saldırı yapılmaması ve uluslararası toplumun Hamas’ın silahlanmasına engel olması var. Hamas ise Gazze üzerindeki ambargonun kaldırılmasını ve İsrail tarafından düzenlenen suikastlara bir son verilmesini istiyor.

İsrail saldırıları bir hafta önce Hamas askeri lideri Ahmed Caberi’ye düzenlediği suikast ardından başlamıştı. İsrail hükümeti Caberi’nin öldürülmesinin ve ardından başlayan saldırıların Gazze’den atılan roketleri durdurmayı amaçladığını iddia ediyor. Öte yandan Siyonist İsrail Gazze sınırı boyunca konuşlanmış durumda. İsrail, bunun nedeninin görüşmeler devam ettiği sırada olası bir kara harekatı operasyonu olduğunu söyledi.

Hatırlanacağı üzere Siyonist İsrail devleti 27 Aralık 2008 tarihinde  Hamas’ın İsrailli sivillere ve askeri birimlere karşı kassam roketli saldırılar yaptığı gerekçesi saldırıya geçmiş ancak  büyük bir direnişle karşılaşmıştı. İsrail’in bu işgali sırasında 1400’den fazla insan katledilmişti.

Video İçin :http://www.dailymotion.com/video/xv8ujb_ysrail-in-gazze-saldyrysy-7-gununde_news

Fotoğraflar İçin Resim Galerisine Bakınız!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu