GüncelManşet

İsrail, Gazze sınırına kadar çekildi

H. Merkezi: İsrail ordusu kara birliklerinin Gazze’den çekildiğini duyurdu. Orduya göre çekilme işlemi tamamlandı. Ancak ordu, birliklerinin Gazze sınırında ‘savunma pozisyon’unda bekleyeceğini vurguladı. İsrail’in açıklaması Mısır’da yürütülen ateşkes görüşmeleri sonrası üzerinde uzlaşılan 72 saatlik ateşkes kararının ardından geldi. Hamas ve İsrail’in kabul ettiği ateşkes sonrası Mısır, tarafları kapsamlı ateşkes görüşmeleri için Kahire’ye davet etti.

İsrail Gazze’den çekilirken geride ise 2 bine yakın ölü, 10 bine yakın yaralı ve enkaza dönmüş kentler bıraktı. İsrail saldırılarında Gazze’de bulunan 30 bin 960 evin yanı sıra çok sayıda hastane, cami ve okul yıkıldı.

Saldırıların başlamasından bu yana Gazze’de 13 hastane, 175 okul ve 162 cami hedef alındı. Vurulan camilerden ise 72’si tamamen yıkıldı.

Ateşkes öncesi saldırılar devam etti

İsrail ateşkesin başlamasına kadar Gazze’ye saldırılarına devam etti.

Gazze’den İsrail’e atılan roketler de ateşkes başlayana kadar sürdü. İzzettin Kassam Tugayları İsrail’in Aşdot, Bir Seba, Kiryat Melahi’ye roketler fırlattı.

Gazze’de şu saatlerde ise sessizlik hâkim. İsrail uçakları bombalama yapmadan Gazze üzerinde uçuşlarını sürdürüyor.

‘Bilinen tüm tüneller imha edildi’

Pazartesi günü akşam saatlerinde İsrail ordusu Gazze Şeridi’ndeki ‘bilinen tüm tünelleri’ imha ettiğini iddia etmiş, ancak ‘bölgede tamamlanması gereken çok daha fazla görev’ olduğunu duyurmuştu.

Almoz, “Gazze’de daha önce tespit ettiğimiz tüm tünelleri imha ettik ancak bölgede tamamlanması gereken çok daha fazla görev var” ifadelerini kullandı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, haftasonu yaptığı açıklamada ordunun Gazze’deki tünelleri imha ettikten sonra da ‘gerektiği takdirde’ saldırıları sürdürebileceğini açıklamıştı.

Kaynak: Al Jazeera, AA, AFP ve Reuters

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu