GüncelManşet

İsrail Gazze’ye füze yağdırdı

H.Merkezi: İsrail Başbakanı Netanyahu’nun, cesetleri bulunan üç yerleşimcinin ölümünden Hamas’ı sorumlu tutmasının hemen sonrasında İsrail Gazze’ye bomba yağdırdı.

Yaklaşık 2 hafta boyunca kayıp olan 16 yaşlarındaki Naftali Frenkel ve Gilad Şaar ile 19 yaşındaki Eyal Yifraç’ın cesetleri dün sabah saatlerinde, kayboldukları El Halil kenti yakınlarında bir çukurda bulunmuştu.  İsrailli yerleşimciler, 12 Haziran günü Filistin’in El Halil kentindeki Yahudi yerleşimlerinden evlerine dönmeye çalışırken ortadan kaybolmuştu.

 “Bunun sorumlusu Hamas’tır ve Hamas bedelini ödeyecektir” ifadelerini kullanan Benyamin Netanyahu’nun bu açıklamasıyla İsrail jetleri dün gece boyunca Gazze’nin farklı yerlerindeki 34 hedefe hava saldırısı düzenledi.  İsrail Ordusu’ndan yapılan açıklamada, Gazze’den İsrail’e 18 füze atıldığı, yağılan saldırının da buna karşılık olduğu iddia edildi. Gazze’de ki Hamas muhabiri, Hamas’ın roket saldırılarının sorumluluğunu da üstlenmediğini aktarıyor.  Saldırıda onlarca ev hasar görürken Refah ve Han Yunus kentlerinin önemli bir kısmında elektrik kesildi. Gazze’deki Filistin hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref Kudra, saldırılarda 4 kişinin yaralandığını belirtti. İsrail Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin mülteci kampına da bir baskın düzenledi. Baskında bir Filistinli İsrail askerleri tarafından öldürüldü.

Öldürülen Filistinlinin 16 yaşındaki Yusuf Ebu Zaga olduğ ve göğsüne isabet eden kurşunla ağır yaralanmış halde hastaneye getirildikten sonra yaşamını yitirdiği belirtildi. Bu saldırılarla yetinmeyen İsrail,  ölü bulunan üç İsrailli yerleşimciyi kaçırmakla suçladığı Amir Ebu Iyşe ile Mervan Kavasımi’nin El Halil’deki evlerini de patlayıcı yerleştirerek havaya uçurdu. İsrail ordusu bir yandan da, ilahiyat öğrencisi gençlerin cesetlerinin bulunduğu Halhul kasabasını abluka altına aldı.

Hamas’tan yapılan açıklamada ise İsrail yönetiminin, “kaçırma hikayesini” kullanarak Filistinlilere savaş ilan etmeye çalıştığı dile getirildi. Hamas sözcülerinden Sami Ebu Zühri, “İsrail güçleri gerginliği artırmaya veya savaşa girişirse, kendileri için cehennemin kapılarını açmış olurlar” diye konuştu.

Filistin Başkanı Mahmud Abbas ise gelişmeler üzerine hükümeti olağanüstü toplantıya çağırdı.

Filistin yönetimi sözcüsü Abdullah Abdullah, ölümler nedeniyle üzüntü duyduklarını belirterek şu ifadeleri kullandı: “Dünyanın bu bölgesinde barışın yaratılmasını istiyoruz ki ister Filistinli ister İsrailli olsun, hiçbir anne veya aile sevdiklerini yitirdikleri için üzülmesin.”

İsrailli yerleşimcileri arama çalışmalarının sürdüğü 2 hafta boyunca 400’den fazla Filistinli tutuklandı ve çıkan çatışmalarda 5 Filistinli öldürüldü. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu