GüncelManşet

İsrail gece boyu saldırdı

H. Merkezi: İsrail, saldırılarına Gazze’den gelen direniş yanıtı sonucu askeri kayıp sayıları arttıkça katliamlara yoğunluk verdi. Dün bir tek baskında 10 İsrail askerinin daha öldürülmesinin ardından basın açıklaması yapan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’deki tüneller etkisiz hale getirilmeden operasyonu sonlandırmayacaklarını söylemişti.

“Şu anda teröristlerin tünellerine saldırmaya ve etkisiz hale getirmeye devam ediyoruz” diyen Netanyahu, saldırının ilk amacının, “Gazze’nin askersizleştirilmesi” olduğunu belirtti.

Netanyahu, Gazze’ye yapılan yardımların, “yeraltı tünelleri için beton ve çimento” görevi gördüğünü belirterek yardımların kesilmesini talep etti.

Savunma Bakanı Yalon, “İsrail’in Hamas’a karşı operasyonu genişletmede tereddüt etmeyeceğini”, Genelkurmay Başkanı Ganz ise, “Operasyonun ihtiyaç olduğu kadar süreceğini” ifade etti.

Gece boyu saldırı

Netanyahu ve Yalon’un açıklamalarının ardından İsrail ordusu karadan denizden ve havadan yoğun bombardıman başlattı. Bombardıman uyarısı için kentin her yanına aydınlatma fişekleri fırlatan İsrail ordusu, Beyt Lahiye, Abasan, Huza, El Karara ve Beni Suheyl’de yaşayanlara evlerini boşaltmaları yönünde mesajlar gönderdi.

Özellikle sivil noktaların hedef alındığı saldırılarda Hamas’a ait El Aksa televizyonu ve radyosu, ekmek fırınları, akaryakıt istasyonları ve tüp depolarıyla hastane ve camiler hedef alındı.

“Toplu olarak bulunmayın”

Gazze’de sağlam kalan camilerden okunan sabah ezanının ardından anons yapılarak halkın camilere gelmemesi, namazını evde kılması ve toplu olarak bir yerde bulunmaması istendi.

Ajansların verdiği rakamlara göre gece boyu devam eden bombardımanda ilk belirlemelere göre 30 kişi hayatını kaybetti. Yaralıların sayısı konusunda net bir rakam ise verilmedi. Operasyonlar sırasında 5 İsrail askeri de öldürüldü. İsrail’in öldürülen asker sayısı 55’e yükselirken, Gazze’deki ölü sayısı 1108’e yükseldi. Ölenlerin 450’den fazlasının kadın ve çocuklardan oluştuğu açıklandı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu