GüncelManşet

İsrail Vahşetinde En Kanlı Gün

 

H.Merkezi: Gazze’ye yönelik kara harekâtına devam eden İsrail’in bu operasyonu vahşet ve katliamlar eşliğinde sürüyor.

Bugün İsrail savaş uçakları, Gazze’de saldırılardan kaçan halkı bombaladı. Sokak ortasındaki halkı hedef alan İsrail çoğu çocuk en az 60 kişiyi öldürdü.

Gazze’nin Şecaiyye bölgesinde İsrail savaş uçakları saldırılardan kaçan halkı hedef aldı. Yetkililerin verdiği ilk bilgilere göre, savaş uçaklarının bombardımanında en az 60 kişi öldü, 400’den fazla kişi yaralandı. Al Jazeera muhabirinin geçtiği habere göre, Şecaiyye bölgesine yönelik bombardımanın sadece binaları değil, kaçmaya çalışan halkı da hedef aldı.

Muhabirin verdiği bilgilere göre, Şecaiyye dışında Tuffah, Zetun ve Şaif bölgelerinin çok ağır bombardımana maruz kaldığını belirtti. Saldırıda yaralananlar Gazze Şifa Hastanesi’ne getirildi. Hastane yetkilileri morglarda yer kalmadığını söyledi.

İsrail Katliama Devam Ediyor

Hamas’ın sözcüsü Sami Ebu Zuhri İsrail’in Şecaiyye bölgesinde bir katliam yaptığını ve savaş suçu işlediğini söyledi.

Ebu Zuhri, “İsrail, uğradığı yenilgiye karşı sivillere yönelik saldırılarını yoğunlaştırıyor. Şecaiyye bölgesindeki evlerin çoğu uyarı vermeden sakinleri içindeyken vuruldu.” dedi.

Ebu Zuhri, Gazze’ye uygulanan ablukanın kaldırılmasını, Batı Şeria’da tutuklanan Filistinlilerin serbest bırakılmasını ve İsrail’in tüm saldırılarını durdurmasını istediklerini sözlerine ekledi.

Hamas’ın bir diğer sözcüsü Fevzi Berhum ise İsrail’in Şecaiyye’de katliam yaptığını ve amacının halkın irdesini kırmak olduğunu söyledi. Filistin direnişinin tüm gücüyle savaştığını ifade eden Berhum, “Ateşkes yok, teslim yok. İsrail şartlarımızı kabul edene kadar savaşacağız. Dünyayı kanımızla utandıracağız.” dedi.

Kudüs Tugayları Sözcüsü Ebu Ahmed ise Şecaiyye’de ölü sayısının 100’ü geçtiğini tahmin ettiğini söyledi. Geceden bu yana Şecaiyye 1000’den fazla saldırı düzenlendiğini belirten Ebu Ahmed, “İsrail ordusu şu an sivillere sıfır mesafede duruyor. Eğer savaşmazsak sivillerin bölgelerine girip katliam yapacak. İsrail soykırım gerçekleştiriyor.” diye konuştu.

Ebu Ahmet ayrıca, Şecaiyye ve Han Yunus’ta şiddetli çatışmalar olduğunu ve geceden bu yana en az 20 İsrail askerinin öldürüldüğünü belirtti.

İsrail Gazetecileri de Hedef Aldı

Şifa Hastanesi’ne gelen cesetlerin arasında bir gazeteci ile bir de sağlık ekibi üyesi bulunduğu basına yansıdı.

Halid Hamad ismindeki gazetecinin çalıştığı kurum ise henüz belli değil. Sağlık ekibi üyesinin saldırıdan kurtulan arkadaşı İsrail’in kendilerini doğrudan hedef aldığını söyledi.

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref Kudra, İsrail’in Şecaiyye bölgesini kapalı askeri bölge olarak ilan ettiğini ve bölgeye ambulansların girişine izin verilmediğini söyledi. Kudra, Şecaiyye sokaklarında ulaşılamayan onlarca ceset olduğunu belirtti.

Kudra ayrıca 8 Temmuz’da başlayan İsrail saldırılarında şimdiye kadar ölen Filistinlilerin sayısının 400’ü, yaralı sayısının ise 3 bini geçtiğini söyledi.

Gazze’de En Kanlı Gün

İsrail ordusunun Gazze’de 60’ı Şecaiyye’de olmak üzere farklı bölgelere gerçekleştirdiği saldırılarda çoğu kadın ve çocuk olmak üzere katledilenlerin sayısı 87’ye, toplam ölü sayısı ise 425’e yükseldi. Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref Kudra, Pazar günü bölge genelindeki saldırılarla ölenlerin 87’ye çıktığını ve bunun İsrail’in saldırılarına başladığı tarihten bu yana “en kanlı gün” olduğunu belirtti.

filisitn 2014 25

Son saldırılarla hayatını kaybedenlerin sayısı 425’e, yaralananların sayısı ise 3 bin 8’e yükseldi. Kudra, hayatını kaybedenlerden 112’sinin çocuk, 41’inin kadın olduğunu da kaydetti. İsrail, Gazze’nin Şecaiyye bölgesinde cesetlerin toplanması için varılan iki saatlik ateşkesin süresinin dolmasını beklemeden saldırılarına yeniden başladı.

Kızılhaç İsrail’in Gazze’nin Şucaiyye bölgesinde 60 sivili hava saldırısıyla öldürmesi sonucu bölgedeki cesetlerin toplanması ve yaralıların hastanelere ulaştırılması için 3 saat sürecek ateşkes teklifinde bulunmuştu. Hamas Kızılhaç’ın önerisini kabul etmişti. İsrail ise Şecaiyye’deki cesetlere ulaşılması için sunulan ateşkes önerisini 2 saatlik süre için kabul ettiğini açıkladı.

Yerel saatle 13.30 ile 15.30 arasında uygulanması planlanan ateşkesin süresi dolmadan İsrail Şecaiyye’yi yeniden bombalamaya başladı. Hamas’ı ateşkesi ihlal etmek suçlayan İsrail bölgeye yeniden top atışında bulundu ve havadan bombalamayı sürdürdü.

FHKC’den İsrail’e Misilleme

Etkin Haber Ajansı’nın geçtiği habere göre Filistin halkının direniş güçlerinden FHKC  Siyonist İsrail ordusuna karşı direniyor.

Habere göre, direnişin 13’üncü (19 Temmuz)  gününde 3 İsrail askeri öğle saatlerin FHKC’nin silahlı kanadı Ebu Ali Mustafa Tugayları’nın keskin nişancıları tarafından vuruldu. Ebu Ali Mustafa Tugayları birlikleri gün içerisinde Beyt Hanin ve Han Yunus kentlerinde de İsrail askerleriyle sıcak çatışmaya girdiler. FHKC güçleri ayrıca Aşdod, Rishon, Letzion ve Beth Yam kentlerine onlarca füze fırlattı.

Füzelerin İsrail’in nükleer santralinin bulunduğu Tel Aviv, Dimona ve birçok kente isabet ettiği, sabah saatlerinde Aşkol’e tünellerden sızarak giren militanların en az 4 İsrail polisini öldürdüğü dile getirildi.  İsrail kaynakları ise, yaşanan çatışmalarda 3 İsrailli yerleşimcinin öldüğünü, üst düzey birçok subayın da yaralandığını belirtti. Gazze’de 18 Temmuz günü çıkan çatışmalarda Magdi Soliman isimli bir FHKC savaşçısının yaşamını yitirdiği aktarıldı.

Öte yandan Gazze’ye saldırıları sürdüren ve Şuaciyye’de katliam yapan İsrail ordusu, cumartesi gecesi çıkan çatışmalarda 13 askerinin öldürüldüğünü açıkladı.  13 İsrail İsrail yönetimi daha önce 5 askerinin öldüğünü açıklamıştı.

İzzeddin Kassam Tugayları, Gazze’ye karadan giren İsrail askerlerine düzenledikleri beş ayrı saldırıda 23 askeri öldürdüklerini duyurdu.

Kassam Tugayları, Gazze’nin doğusunda bulunan Tufah mahallesinde 14 İsrail askerine kurulan pusu sonucu 8 İsrail askerinin daha öldürüldüğünü açıkladı. İzzeddin Kassam Tugayları’nın son açıklamasıyla birlikte öldürüldüğü iddia edilen İsrail askeri sayısı 23’e çıktı.  

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu