GüncelManşet

İsrail: “Zarar gören her sivile üzülüyoruz”, ancak…

H. Merkezi: İsrail ne olursa olsun saldırıya devam edeceğini söyledi. Ölü sayısı 1746’ya yükseldi.

İsrail Başbakanı Netanyahu ve Savunma Bakanı Ya’alon, dün düzenlediği basın toplantısında her ne kadar “ölen siviller canımızı yakıyor” dese de hemen ardından amaçlarına ulaşacaklarını ve saldırıyı sürdüreceklerini belirtti.

Diğer taraftan Katar Emiri, Birleşmiş Milletler’den Gazze konusunda net bir tavır ortaya koymasını istedi. İçlerinde Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) heyetinin de bulunduğu Filistinli müzakereciler ateşkesi görüşmek için Kahire’ye geçti. Görüşmelere ABD’nin de katılması bekleniyor.

Gazze ağır bombardıman altında

Bölgedeki gelişmeleri takip eden Al Jazeera’nin Filistin büro şefi Velid Ömeri’nin aktardığına göre saldırılardan vazgeçmeyeceğini söyleyen İsrail, her geçen zaman bombardımanı artırıyor. Ömeri durumu “İsrail’in dar güvenlik hükümeti toplantısından sonra İsrail ordusunun yerlerini değiştirilmesine karar verilmişti. Geri çekiliş olarak yorumlanan bu karardan sonra Gazze daha ağır bombardımana tabi tutuldu” şeklinde anlatıyor. Ayrıca Bölgedeki Al Jazeera muhabiri Tamer Mishal, İsrail saldırılarından kaçan Gazzelilerin sığınak olarak kullandıkları bir UNRWA okulunun, evlerin vurulduğunu ve saldırıda en az 13 kişinin hayatını kaybettiğini aktardı.

Gazze’nin dünyayla bağlantısını kesmek isteyen İsrail, savaş uçaklarıyla Gazze’de Anadolu Ajansı ofisinin de bulunduğu binada yer alan bir sigorta şirketini vurdu. Saldırıda Anadolu Ajansı’na ait ofis ve araçlar da hasar gördü.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu