GüncelManşet

İsrail’in ateşkes yalanları bitmiyor

H. Merkezi: İsrail bu sabah saat 10.00 ile 17.00 arasında geçerli olmak üzere sınırlı ve tek taraflı ‘insani ateşkes’ ilan etti. Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ateşkes boyunca operasyonların duracağı ancak saldırı gelmesi halinde karşılık verileceği belirtildi.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Gazze’nin güneyindeki Refah bölgesinin ise ateşkesten muaf tutulacağı belirtildi. Bu karara gerekçe olarak, “İsrail ordusunun Refah’da operasyonlarını sürdürmesi” gösterildi.

İsrail’in ateşkes açıklamalarının ardından Hamas Resmi Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, “İsrail’in aldığı ateşkes kararı tek taraflı. İşlenen katliamlar konusunda dikkatleri başka yöne çekmeyi hedefliyor. İsrail’e güvenmiyoruz” dedi. Ebu Zuhri, Filistinlilere çok dikkatli olmaları ve İsrail’e güvenmemeleri konusunda uyarıda da bulundu.

Kahire’de görüşmeler sürüyor

Mısır’ın başkenti Kahire’de ise İsrail’in katılmadığı kapsamlı ateşkes görüşmeleri sürüyor. ABD de görüşmelerde yer alıyor. Görüşmelere Filistin’i temsilen Katar, Şam, Beyrut ve Mısır’dan farklı Filistinli gruplar katılıyor. Hamas temsilcileri de Kahire’deki müzakerelere katıldı. Filistin heyeti üzerinde anlaşmaya vardıkları şartları Mısırlı yetkililere sunacak. Mısır da bu şartları İsrail yönetimine iletecek.

Filistin haber ajansına göre Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, saldırıların derhal durdurulması ve Mısır’ın önerdiği ateşkesi kabul edilmesi çağrısında bulundu.

Kahire’deki Filistinli müzakerecilerin hedefinde Gazze ablukasının kaldırılması, sınır kapıların açılması, denizde 12 mile kadar avlanma özgürlüğü ve Gazze’nin yeniden inşa edilmesi için yardım sağlanması bulunuyor.

Hamas ise İsrail’in Gazze’ye saldırmaması, Batı Şeria’da Filistinlilere yapılan saldırıların durdurulması, İsrail’in takas sonucu serbest bıraktıktan sonra tekrar gözaltına aldığı tutukluları serbest bırakması ve Gazze ablukasının kaldırılması gibi şartlar yerine getirilmeden ateşkesi kabul etmeyeceğini ilan etti.

İran’dan açıklama

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Tahran’da toplanan Bağlatısızlar Filistin Komisyonu toplantısında, Bağlantısız ülkelere İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının durdurulması için uluslararası anlamda harekete geçme çağrısı yaptı. Ruhani, BM Güvenlik Konseyi’nin Gazze’de yaşanan katliamlar karşısındaki sessizliğini kınadı. Ruhani BMGK’nin saldırılarının devam etmesi için İsrail’e göz yumduğunu belirtti.

İsrail: ‘Tüneller imha edilse de saldırılar sürebilir’

İsrail medyası ise kara birliklerinin Gazze’deki bazı bölgelerden sınıra doğru çekilmeye başladığını duyurdu. Al Jazeera kaynakları da, İsrail tanklarının Refah, Şecaiyye, Han Yunus ve Beyt Hanun’dan çekilirken vurmaya devam ettiğini bildiriyor.

Gelişmelerin ardından açıklama yapan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ordunun Gazze’deki tünelleri imha ettikten sonra da ‘gerektiği takdirde’ saldırıları sürdürebileceğini açıkladı.

İsrail’in 7 Temmuz’da bu yana devam eden saldırılarında şimdiye kadar en az 1834 Filistinli öldü, yaklaşık 9370 kişi yaralandı. Ölenlerin arasında en az 400 çocuk bulunuyor.

Kaynak: Al Jazeera, AFP ve Anadolu Ajansı

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu