Makaleler

İstanbul Barosu “olağanüstü” Genel Kurulu’nun ardından…

Olağanüstü Genel Kurulun “Olağanüstülüğü” Nereden Geliyor?

‘’Balyoz Planı’’ davasına bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi ve Konya Barosu Başkanlığı’nın suç duyurusu üzerine Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma sonucunda ‘’yargı görevi yapanı etkilemeye teşebbüs’’ suçundan başkanı ve yöneticileri hakkında dava açılan İstanbul Barosu’na geçtiğimiz günlerde Hukukun Üstünlüğü Grubu tarafından noter kanalıyla çekilen ihtarname çekilmiş, ihtarnemaede “yönetimin düştüğü” bildirilerek “yönetimden çekilmeleri gerektiği” belirtilmişti. Baro içerisinde tartışmalara yol açan bu ihtarnamenin ardından yönetim cephesinde bir “meşruiyeti tazeleme ve dişini gösterme” ihtiyacı hâsıl olmuştu.

 Diğer yandan “DHKP/C operasyonu” kapsamında ÇHD’li dokuz avukatın tutuklanmasıyla genişletilen avukat avı karşısında İstanbul Barosu’nun “duyarlı” tavrı ve “savunma hakkına sahip çıkma” meselesinin yakıcılığı baro içerisinde ilerici ve demokrat kesimi teşkil eden Çağdaş Avukatlar Grubu, Katılımcı Avukatlar Grubu ve Özgürlükçü Avukatlar Derneği’nin de mevcut baro yönetiminden yana tavır almasında etkili olmuştur. Bununla birlikte hiç kuşkusuz, AKP’ye yakın çevrelerin baro yönetimini devralmasından duyulan korkunun payı da bu “birliktelikte” azımsanamayacak bir rol oynamıştır.

“Ergenekon” sanıklarının yargılandığı duruşmalar sırasında avukatlara yönelik geliştirilen (kuşkusuz bizim de olumlamayacağımız) tutumlar karşısında “savunma hakkına sahip çıkıyoruz!” diyerek kuşanılan militan ruh(!) gözlerimizi yaşartmayacak cinstendi. Ancak, hemen hemen aynı zamanlara denk düşen KCK duruşmalarında da savunma hakkı en ağır biçimde gasp edilirken bu militan ruhu(!) görmek mümkün olmadı. Savunma hakkının kutsallığına toz kondurmayanlar “anadilde savunma talebi”ni reddeden bir tavır takındılar. Üstelik KCK-Avukatlar Davası olarak bilinen davanın sanıkları, “savunma hakkına dokundurtmayız!” diye yeri göğü titreten İstanbul Barosu’na bağlı avukatlardı. “Neden aynı duyarlılığı KCK duruşmalarında sergilemiyorsunuz?” sorusuna hiçbir rahatsızlık duymadan “Aynı karede yer almak istemedik” cevabını veren de bizzat Baro Başkanı Ümit Kocasakal’dı.

Bu tablonun “olağanüstü” genel kurulda değişeceğini sananlar Baro’nun üzerinden akan şovenizm karşısında hayal kırıklığına uğramış olmalılar. Zira Özgürlükçü Avukatlar Derneği adına konuşan Fırat Epözdemir’in konuşması sırasında Baro’nun tahammül sınırlarını hep birlikte görmüş olduk. Epözdemir konuşmasında Cumhuriyet tarihi boyunca katledilen, tutuklanan avukatları anarak, bunların pek çoğunun sorumlusu olan dönemin Adalet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt adına İstanbul Barosu’nda ödül verilmesini eleştirdi. Bu nedenle yuhalamalarla ve “İn oradan aşağı” bağırtılarıyla konuşması kesilmeye çalışıldı ve kürsüden inmesinin ardından bazı avukatlar fiziksel saldırıda bulundu.

ÇHD adına yapılan sunum da saldırılarla başladı. Bir taraftan ÇHD binasına yapılan saldırının görüntülerinin yer aldığı video gösterisi akarken, öbür yanda Özgürlükçü Hukukçular Derneği üyelerine saldırı sürüyordu. ÇHD adına konuşma yapan Güray Dağ’ın konuşması sırasında avukatlar taşıdıkları harflerle salonda “Devrimci avukatlar onurumuzdur” yazdı.

ÇAG adına konuşan Ayhan Erdoğan Baro yönetimini de eleştirerek şu sözlere yer verdi: “KCK tutuklanmalarının bugün başlarına gelecek olanın habercisi olduğunu fark edememiş olan Baro yönetimi tarihsel bir hataya düşerek sahip çıkacaklarının savunma olduğunu görememişlerdir. Artık ok yaydan çıkmıştır.”

Sonuç bildirgesinde yer alan “Darbelerden, darbelerin sıkıyönetim mahkemelerinden, DGM’lerden, ÖYM’lerden aldığımız derslerin birikiminde oluşan gücümüzle hiç biat etmedik biz… 12 Mart’ın 12 Eylül’ün işkencelerinde hiç bükülmedi bu levha…” ifadeleri karşısında ister istemez Baro yönetiminin cüretine hayret ediyoruz. DGM’lerde, sıkıyönetim mahkemelerinde devrimci irade öğütülmeye çalışılırken yaşananları ağzından salyalar akarak keyifle izleyen devlet mantığının taşıyıcıları ve devamcıları olarak böyle “büyük sözler” etme hakkınızı nasıl kendinizde görebilirsiniz? (Bir ÖG okuru)

 

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu