Güncel

İstanbul Barosunda, “Artık değişim zamanı!”

İstanbul: Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar, İstanbul Barosu seçimleri öncesi bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar, İstanbul Barosu seçimleri öncesi Taksim Hill Otel’de basın toplantısı gerçekleştirerek aday listesini tanıttı.

İstanbul Barosu’nun genel kurulu, 22-23 Ekim’de toplanırken Çağdaş Avukatlar Grubu ile Özgürlükçü Demokrat Avukatlar Grubu, Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar olarak bir araya gelerek deneyimli avukat Several Ballıkaya’yı başkan adayı olarak gösterdi.

Basın toplantısında ilk olarak Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar grubunun başkan adayı Av. Several Ballıkaya konuşma yaptı. Ballıkaya, İstanbul Barosuna başkan olarak önemli bir mevzinin kullanımına sahip olacaklarının altını çizdi.

OHAL’in yapılan yasalarla kalıcı hale geleceği bir dönemden geçtiklerini vurgulayan Ballıkaya, İstanbul barosunun bu süreçte sadece izleyici kaldığını, kendilerinin bunun değişmesini sağlayacaklarını belirtti.

“Biz el birliği ile bu işi bozacağız”

İşkencelerin, yaşam hakkı ihlallerinin, sokağa çıkma yasaklarının yoğun olmasına rağmen İstanbul barosunun bunları görmezden geldiğini ifade eden Ballıkaya, seçildikleri zaman bu politikalara karşı mücadele edeceklerini dile getirdi.

Barolar birliğinin 15 Temmuz darbe girişimine karşı hükümetin yer aldığını hatırlatan Ballıkaya, hükümetin yaptığı sivil darbeye karşı ise barolar birliğinin hiçbir şey yapmayarak ses çıkarmadığını söyledi.

140 yıllık tarihte hiçbir baro başkanının Kadın olmadığını, hatta sekreter, sayman bile yapılmak istenmediğini hatırlatan Ballıkaya, “Biz el birliği ile bu işi bozacağız, bu hegemonyayı kıracağız” dedi.

“Tacize, mobbinge, ayrımcılığa karşı mücadele edeceğiz”

Daha sonra konuşan Kadın Avukatlar adına yönetim kurulu adaylarından Hürrem Sönmez, erkek egemen toplumsal hukuk sisteminin izdüşümünün İstanbul Barosunda kendini gösterdiğini belirtti.

Kadın avukatlar olarak tacize, mobbinge, ayrımcılığa uğradıklarını ifade eden Sönmez, buna karşı mücadele edeceklerini belirtti.

Mesleğin her tarafında özellikle de işveren erkek avukatlar tarafından daha çok tacize, mobinge maruz kaldıklarını dile getiren Sönmez, “Bununla ilgili yaptığımız başvuruları dikkate almayan erkek egemen İstanbul barosu tam tersine açık bir şekilde erkeğin tarafında yer almıştır” dedi.

Toplumda Kadınlara yönelik taciz, tecavüz, cinayet olaylarındaki davalarda İstanbul Barosunun müdahil veya takipçi olmadığını hatırlatan Sönmez, “Kadınların davalarının takipçisi olarak bire bir yanlarında yer alacağız. Kadın Hakları Merkezini de etkin kullanacağız” dedi.

Genç avukatlar adına Özgür Urfa da konuşma yaptıktan sonra basın toplantısı sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu