Manşet

İstanbul Valisinden 1Mayıs Açıklaması

İstanbul: 1 Mayısın nerede kutlanacağına ilişkin tartışmaya İstanbul valiside katıldı.

Türk-İş’in 1 Mayıs için Taksim başvurusunu yapmasının ardından İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu konuyla ilgili açıklama yaptı.

Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde düzenlenen polis sergisinin açılışını yapan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu , “Taksim’de 1 Mayıs kutlamasını meydanda süren çalışmalar nedeniyle güvenlik olarak değerlendirerek karar vereceğiz” dedi.

Taksim’de meydan çalışmalarının sürdüğünü belirten vli şöyle konuştu; “Bu çalışmanın 1 Mayıs itibarıyla geleceği ortamı da güvenlik olarak değerlendireceğiz. Biz elbette ki, başta emekçilerimiz olmak üzere kendilerini ifade etme hürriyetini fevkalade önemsiyoruz. Bunu bugüne kadarki duruşumuzla ve yardımlaşmamızla ifade ettik. Şu anda sürdürülmekte olan çalışmaları da yakinen biliyorsunuz. Bütün bilgileri değerlendirmeye devam edeceğiz. Müracaatları aldıktan sonra değerlendirme sürecimizi sürdüreceğiz. Şu anda herhangi bir şey söylemiyorum. Bu konu ile ilgili alandaki mevcut çalışmaların getireceği olumsuzlukları çok iyi değerlendirme aşamasında olduğumuzu bu noktada tekrar belirtmek istiyorum

Taksim Meydanı, 1977 yılında gerçekleştirilen görkemli 1 Mayıs kutlaması sırasında gerçekleştirilen katliam bahane edilerek devlet tarafından yasaklandı. Taksim Meydanının işçi ve emekçilere kapatılması büyük tepki çekti. 2008 yılından sonra işçi ve emekçilerin, devrimci ve ilerici güçlerin, İstanbul valiliğinin yasaklamalarına, polis terörüne ve ablukasına karşın yürüttüğü kararlı ve ısrarlı mücadele sonucunda açıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu