GüncelManşet

İstanbul’da 18 Mayıs takvimi

Ser verip sır vermeyenlerin yolunda yürüyoruz!

Kaypakkaya ile başladı isyan, Gezi ruhuyla mücadeleyi kuşan!

İbrahim yoldaş, YAŞIYOR! Nerede direniş, mücadele, isyan varsa SAVAŞIYOR!

Dünden bugüne TC tarihinin her karesinde halka yönelik katliamı, işçi ve emekçilere dayatılan sömürüyü, Kürt ulusu başta olmak üzere ülkemizdeki tüm ulus ve azınlıklara dayatılan imha, inkâr, asimilasyonu; kadın, gençlik ve LGBTİ’lere yönelik yok sayan baskıcı politikayı görmek ve deneyimlemek mümkün!

Aynı zamanda buna karşı verilen onurlu ve kan-can bedeli verilen mücadeleyi görmek de öyle! Tüm bu baskı ve zulme karşı örülen direnişlerde; özgür bir yaşama duyulan özlemlerle isyana duran, onurlu bir yaşamı savunanları geleceğe olan inancımızla unutmuyoruz/ unutturmuyoruz.

Emeğe olan saygının, halka olan büyük sevginin, devrime olan sınırsız bağlılığın, özgür-eşit bir geleceğe olan inancın, adanmış bir yaşamın adı olan ve 18 Mayıs 1973’te Diyarbakır zindanlarında 90 gün işkencede ser verip sır vermeyerek düşmana diz çöktüren komünist önder İbrahim Kaypakkaya’yı anıyoruz. Onu anmanın savaşmak, onu anlamanın halkını sevmek, “ser verip sır vermeme” geleneğini yaşatmak, onu yaşatmanın düşüncelerini yaşatmak, ileriye taşımak olduğunun bilinciyle Kaypakkaya yoldaşı anıyoruz.

Kaypakkaya yoldaşı anarken; 13 Mayıs 1978’de önder yoldaşın hesabını sormak için gerçekleştirmeyi kararlaştırdığı eylem sürecinde katledilen Ermeni komünist Armenak Bakırcı yoldaşı da mücadelemizin bir meşalesi olarak anmaya devam edeceğiz.

 

Şehitlerimizi direnişle anacağız!

18 Mayıs 1982′de Diyarbakır 5 No’lu Askeri Hapishane’deki insanlık dışı işkenceleri protesto etmek için bedenleri ateşe vererek yaşamlarını yitiren Dörtler’in de işkenceye karşı suskunluğu parçaladıkları gündür. Özgür yaşamın isyancıları Ferhat Kurtay, Necmi Öner, Mahmut Zengin ve Eşref Anyık’ı (Dörtler’i) Kürt halkının mücadeleci ruhu ile anıyoruz.

18 Mayıs aynı zamanda 1977’de, Kürt halkının verdiği özgürlük ve eşitlik mücadelesinin simgelerinden biri olan Haki Karer’in de Antep’te katledildiği gündür. Haki Karer’i; bugün Rojava’da verilen mücadelenin coşkusu, Wan’da, Lice’de Kürt köylülerinin kalekollara karşı isyanı ile anıyoruz.

Ve umutları bitti diyenlere inat Gezi İsyanı’yla sokaklara dökülenler, tencere-tava çalanlar, barikat başlarında dövüşenler, daha 15’inde Berkin Elvan gibi, Medeni gibi, Ethem, Ali İsmail, Mehmet, Abdocan, Ahmet gibi coşkuyla özgür bir geleceğe koşarken devletin polisi tarafından katledilenlerin bıraktığı umutların ile şehitlerimizi anıyor ve anılarını direnişle yaşatıyoruz. 

 

PARTİZAN

 

18 Mayıs İstanbul Takvimi:

 

16 MAYIS CUMA

* Sarıgazi

19.00-Vatan İÖO önü

Düzenleyen: Sarıgazi Dayanışması

 

* Gazi Mahallesi

20.00-Eski Karakol

Düzenleyen: Partizan, Halkların Demokratik Partisi

 

17 MAYIS CUMARTESİ

19.30-Galatasaray Lisesi önü

Düzenleyenler: Partizan, Halkların Demokratik Partisi, Emekçi Hareket Partisi, Kaldıraç, Yaşam Ağacı Derneği

 

18 MAYIS PAZAR

* Kartal

17.00-Ahmet Şimşek Koleji önüden Meydana yürüyüş

18.00-Kartal Meydan’da Forum

Düzenleyenler: Halkların Demokratik Partisi, Partizan

 

* Şişli

17.00-Şişli Cami önünden Mecidiyeköy’e yürüyüş

Düzenleyenler: Halkların Demokratik Partisi, Partizan

 

* Şirinevler

17.00 Şirinevler Meydan

Düzenleyenler: Halkların Demokratik Partisi, Partizan

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu