GüncelManşet

İstanbul’da Partizan okurları 1 Mayıs ve 18 Mayıs gündemiyle buluştu

Partizan okurları, 1 Mayıs ve 18 Mayıs gündemiyle İstanbul’da buluştu.

 

İstanbul: Yaklaşan 1 Mayıs ve 18 Mayıs için İstanbul’da bir araya gelen Partizan okurları, üç başlıklı bir toplantı gerçekleştirdi.

İlk olarak genel süreç değerlendirmesi yapılarak, 2019 seçimleri tartışıldığı toplantıda, bugün yaşadığımız süreçlerin 2019 seçimlerine nasıl etkisi olacağı konuşuldu. Dünya üzerindeki dengelerin, Ortadoğu’da savaşın, Efrîn işgali ve ülkeye yansımaların, ekonomik krizin ve giderek derinleşen faşizme karşı koyuşun yolu tartışılarak, bu çerçevede değerlendirmeler yapıldı.

 

“1 Mayıs ve 18 Mayıs çalışmaları iç içe”

Yapılan değerlendirmelerin ardından, 1 Mayıs gündemine geçildi. Bu gündemde 1 Mayıs için İstanbul’da başlayan toplantı aktarımları yapıldı. Taksim konusunda dörtlü konfederasyonun başvuru yaptığı, ancak resmi bir geri dönüş olmasa da Valilik ile yapılan görüşmelerde Taksim’in bu yıl da yasaklı alan ilan edileceğinin söylendiği aktarıldı. İstanbul geneli 8 miting alanının kurumlara dayatıldığı görüşmelerin sonucunun yarın (10 Nisan Salı) bir basın toplantısı ile duyurulacağı konuşuldu.

Bizler açısından ise 1 Mayıs’ta nasıl bir politik hat izlememiz ve kitle çalışması yürütmemiz gerektiği tartışıldı. Toplantıda Taksim Meydanı üzerinden tartışan Partizan okurları, bugün OHAL koşullarında Newroz’un coşkusuyla, işçi ve emekçilerle alanlarda buluşabilecek yerlerde olmanın önemini tartıştı. Newroz mitingindeki hazırlıksızlığından da dersler çıkarmanın önemi tartışılarak, 1 Mayıs’ı bir komisyon oluşturarak örgütlemesine karar verildi.

Komisyon oluşturulurken, daha önce Ocak ayı anmaları için izlenilen çalışma tarzının uygulanmasına karar verildi. Pilot bölge belirleyerek yoğunlaştırılmış kitle çalışmasını da önüne koyan Partizan okurları, 18 Mayıs hazırlıklarını da bu çerçevede ele alması gerektiğini tartıştı. 

 

“18 Mayıs için eğitim çalışmaları ve sempozyuma hazırlık”

1 Mayıs ve 18 Mayıs çalışmalarının iç içe geçtiğini ve birbirinden ayrı ele alınmayacağını tartışan Partizan okurları, son olarak da 18 Mayıs programını aktararak, Kaypakkaya ve güncel meseleler üzerine eğitim çalışmaları yapmayı önüne koydu.

18 Mayıs çalışmaları için ağırlıklı olarak Taksim Hill Hotel’de, 19-20 Mayıs Cumartesi Pazar tarihlerinde SMF ve Çağrı ile ortak düzenlenecek olan “68 ve İbrahim Kaypakkaya” konulu sempozyuma hazırlık yapmak gerektiğini vurgulayan Partizan okurları İstanbul’da düzenli bir araya gelmeye devam edeceğini ifade ederek, toplantıyı sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu