Gençlik

İstanbul’da Yurtsever Öğrencilerden Eylem!

İstanbul: İstanbul Üniversitesi’nde okuyan Yurtsever Öğrenciler; gerçekleştirdikleri yürüyüş ve basın açıklamasıyla Dicle Üniversitesi’ndeki saldırıları kınayarak, Tekirdağ F Tipi Hapishanesi’ndeki tutsakların sürdürdüğü açlık grevi ile ilgili duyarlılık çağrısında bulundu.

Saat 14.00’da Edebiyat Fakültesi önünde toplanan öğrenciler, buradan yürüyüşle Beyazıt Medanı’na geldi. Yürüyüş boyunca sloganlarla tutsakların direnişi sahiplenilirken, Dicle’deki saldırılar kınandı.

Bijî berwedana zindana”, “ Dicle isyandır, Beyazıt direniş” vb. sloganların atıldığı yürüyüş, Beyazıt Meydanı’nda toplanan öğrencilerin yanına kadar sürdü. Burada kitlenin birleşmesiyle birlikte de, basın açıklamasına geçildi.

Basın açıklaması ilk olarak Kürtçe okundu. Ardından ise metnin Türkçe halini Aygül Kaya okudu.

Okunan metinde; Dicle Üniversitesi’ndeki Hizbullah-polis saldırıları değerlendirilerek; Asıl amaç barış sürecini baltalamaktır. Diyarbakır newrozunda, barış iradesi gösteren Diyarbakır’da, böyle bir saldırının gerçekleşmesi oldukça düşündürücüdür. ifadelerine yer verildi.

80’li yılları aratmayna hapishane uygulamalarının var olduğu belirtilen basın açıklamasında, 32. gündür süren Tekirdağ Hapishanesi’ndeki tutsakların açlık grevi ile ilgili olarak da, uygulamaların bir .nce son bulmasının gerektiğinin altı çizildi.

Yaşanan saldırıları protesto etmek için 5 dakikalık oturma eylemi ile süren basın açıklamasının ardından ise; .ğrenciler tranvay durağına kadar “çerxe şoreşe” marşını okuyarak yürüyüp, buradan dağıldılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu