GüncelManşet

Star Rafineri’de işçiler “insanca yaşamaya yetecek ücret” talebiyle iş bıraktı

H. Merkezi: Star Rafineri inşaatında İlk İnşaat bünyesinde çalışan işçiler maaşlarının eksik yatırılması ve söz verilen zamların yatırılmaması nedeniyle iş bıraktı.

İşçiler maaş bordrolarını aldıktan sonra patronların saldırısıyla karşılaştıklarını fark etti. Maaşlarının gasp edildiğini gören işçiler şunları ifade etti: “Bordrolarımızı aldık ve gördük ki bize giriş-çıkış yapılmış. Bununla birlikte çoğumuzun maaşları eksik yatmış durumda. Maaşlarımızın bir kısmı elden yatırıldı ve bordroda gösterilmedi. Kaç saat mesai kaldık ve ne kadarı yattı kimse bilmiyor.

 

İşçiler inşaatı gezerek mücadele çağrısı yapıyor

Duruma tepki göstererek iş durduran işçiler, İLK inşaattan açıklama beklediklerini söyleyerek haklarını talep ettiklerinin altını çiziyor. Rafineri inşaatında bölümleri dolaşarak ortak mücadele çağrısı yapan işçiler taleplerini ise şu şekilde sıraladı:

“- Söz verilen zam hemen yapılsın, ücretlerimiz insanca yaşamaya yetecek düzeye çekilsin,
– Maaşımızın tamamı ve mesailerimizin hepsi bordrolara yansıtılsın.
– Maaşlarımızda kesinti istemiyoruz.

 

Star Rafineri kölelik koşullarıyla sürekli gündemde

Star Rafineri, inşaatın başladığı ilk günden bu yana ağır sömürü koşullarıyla -iş güvenliğinin alınmadığı, işçi sağlığının hiçe sayıldığı çalışma koşullarıyla- sık sık gündeme geliyordu.

Genç işçi Hasan Ülker’in geçirdiği “iş kazası” bunun en somut örneği olurken verilen yemeklerin kötü, lavaboların yetersiz ve sağlığı tehdit eder durumda olması gibi sorunlar da işçilerin öfkesiyle karşılanıyordu.

Ücretlerin kimi zaman eksik, kimi zaman gecikmeli ödenmesi karşısında geçtiğimiz yıl ocak ayında, İlk İnşaat taşeronuna bağlı işçiler eylemli cevap vererek gündeme gelmişlerdi. (Kızıl Bayrak)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu