Güncel

“İstedikleri kadar inkâr etsinler, 1915 soykırımdır”

İstanbul: Bugün (24 Nisan) saat 13.00’te İHD İstanbul Şubesi Irkçılığa Ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu, 1915’te “zindan” olarak kullanılan ve Ermeni aydınların katledildiği yer olan Türk İslam Müzesi’nde bir basın açıklaması düzenledi.

Katledilen aydınları anan İHD; Kilikya Katolikosu’na (Lübnan’a) ve Tüm Ermeniler Katolikosu’na (Ermenistan’a) 2 mektup hazırladıklarını ve açıklamanın ardından göndereceklerini söylediler

Ermeni aydınların katledilişinin 97. yıldönümü olması üzerine biraraya gelen kitle gönderilecek olan mektuplardan bir tanesi okudu.

Açıklamanın ardından Araf Sarafyan söz aldı. Sarafyan; sadece son yıllarda 1915’in konuşulmaya başlandığına dikkat çekti ve hala Ermeniler üzerindeki baskının devam ettiğini söyledi.

Konuşmadan sonra müzenin önüne üzerlerinde isimlerin yazılı olduğu karanfiller bırakıldı. Karafillerin ardından kitle sirkeci PTT şubesine kadar sessiz bir yürüyüş gerçekleştirdi.

PTT önünde kısa bir açıklama yapan Av. Eren Keskin; “İstedikleri kadar inkâr etsinler. 1915 soykırımdır” dedi.

Keskin, mektupların ardından geçtiğimiz yıl, 24 Nisan’ın öngünlerinde Êlîh’te (Batman) askerde katledilen Ermeni genci Sevag Şahin Balıkçı’nın mezarını ziyaret edeceklerini söyledi. Mektupların Lübnan ve Ermenistan’a postalanmasının ardından kitle Şişli’de bulunan mezarlığa gitti ve burada Balıkçı’yı andı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu