GüncelManşet

Sıtkı Ayan istedi, sitemiz engellendi

H. Merkezi: Sitemiz, geçtiğimiz günlerde kapatılmış ve hesabımız dondurulmuştu. Elimize yeni ulaşan bir mahkeme kararı ile başta teknik bir sıkıntı olduğunu düşündüğümüz bu durumun aslında AKP’li iş“adamı” Sıtkı Ayan’ın talebi ve TİB işbirliğinde gerçekleşen bir engelleme olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız.

Geçtiğimiz günlerde sitemiz elimizde olmayan nedenlerden kaynaklı geçici olarak hizmet dışı kaldı. Başta biz de bu durumun “teknik bir sıkıntı” olduğunu düşündük. Ancak hosting şirketi tarafından yollanan bir mahkeme kararı, bu engellemenin “teknik” değil, tamamen “ideolojik” olduğunu gösterdi.

 

TİB: “Erdoğan’a dokunanı yakarız!”

Davaya neden olan haber “Başbakan’ın 2. ses kaydı yayınlandı” başlıklı haberimiz… Haberimizle ilgili İstanbul 5. Sulh Mahkemesi tarafından verilen gerekçeli karar şöyle:

… Yukarıda yapılan açıklamalar ve ilkeler ile yayın içerikleri bir bütün değerlendirildiğinde; yasadışı dinleme olduğu belirtilen ve internete düşen ses kayıtlarından yola çıkılarak yapılan yayın içeriğinde, talepte bulunanın masumiyet karinesini ihlal edici ve dolayısıyla kişilik haklarını ihlal edici nitelikte ifade ve anlatımlara yer verildiğinden şartları oluştuğundan 5651 Sayılı Yasa kapsamında talep eden vekilinin dilekçesinde belirttiği yayın içeriğine erişimin engellenmesine dair talebin kabulüne karar vermek gerekmiş…

Bu karar sonrası içeriğe erişim engellenmiş, karar TİB’e gönderilmiş ve sitemizin erişim sağlayıcısına 300 TL mahkeme masrafı ödeme yükümlülüğü getirilmiştir.

Ancak alınan karar bunlarla sınırlı olmasına rağmen TİB ve Sıtkı ayan bununla yetinmeyip, hosting şirketi üzerinden sitemizin 3 gün boyunca tamamen erişimini engellemiş ve intikam almaya çalışmıştır.

 

 

Masumiyet karinesini “ihlal ettiğimiz” kimmiş?

Malum 17 Aralık 2013 tarihinden geçtiğimiz aylara kadar bakan, bakan çocukları, Başbakan ve Başbakan çocuklarına ait çeşitli ses kayıtları ortaya çıkmıştı.

Başbakan R. T. Erdoğan’a ait açığa çıkan 2. ses kaydı, oğlu Bilal Erdoğan ile geçen bir ses kaydıydı. Bu tür haberlerin egemenleri rahatsız ettiği bilinen bir durum ve bunun en açık göstergesi de söz konusu haberimiz hakkında dava açan kişi! Yani “maumiyet karinesini ihlal ettiğimiz kişi! Yani Sıtkı Ayan!

 

Sıtkı Ayan kimdir?

Adını daha çok Wikileaks belgelerinde, İran ve Türkmen doğalgazının Avrupa’ya taşınmasıyla ilgili projesi konusunda yazılanlardan duyduğumuz Sıtkı Ayan’ın adı; Başbakan Erdoğan ile oğlu arasında geçtiği iddia edilen haberimizdeki bu konuşmada yer alıyordu.

Sıtkı Ayan, özellikle AKP döneminde enerji sektöründe önemli parseller kapan, İran ve Türkmen doğalgazı ile ilgili 2008′de yapılan anlaşmada da yer alıyor. İran ve Türkmen doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak, Sıtkı Ayan’a ait Turang Transit Taşımacılık A.Ş.’nin 11.5 milyar liralık yatırımı, AKP iktidarı tarafından teşvik kapsamına alınmıştı. Ayan aynı zamanda Som Petrol’ün sahibi… Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz sahalarıyla ilgili yatırımları da bulunuyor.

 

O ses kayıtlarında ne konuşulmuştu?

Erdoğan ile oğlu arasında geçtiği iddia elden o konuşmada, Erdoğan, oğlundan iş”adamı” Sıtkı ayan’ın vaat ettiği paradan az vermesini kabul etmemesini istiyor.

R.T. Erdoğan: Yok yok, hayır hayır, alma! Kendisi bize ne söz verdiyse, onu getirecekse getirsin, getirmeyecekse gerek yok. Başkaları getiriyor da, o niye getiremiyor, laf mı? Bunlar ne zannediyor bu işi ya? Ama şimdi düşünüyorlar, kucağımıza düşecekler merak etme!

Bilal Erdoğan: Tamam babacım.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu