Dünya

Strazburg’da üç günlük eylem başlatıldı

Strazburg: Türkiye’nin her yerinde süren Gezi Parkı direnişlerine, Avrupa’da yaşayan göçmen Türkiyelilerin destekleri sürüyor.

Fransa’nın Strazburg şehrinde geçtiğimiz Cumartesi gününden sonra 4 Haziran Salı günü ikinci bir eylem gerçekleştirildi. Bu eylemle birlikte Strazburg Taksim Direnişiyle Dayanışma Platformu tarafından; Salı gününden başlayarak, üç gün sürecek eylemliklere start verildi. 8 Haziran Cumartesi günü ise bir yürüyüş gerçekleştirilecek.

İlk eylem 4 Haziran Salı günü yapıldı. 500 kişilik bir kitlenin katıldığı eylemde sık sık “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Her Yer Taksim, Her Yer Direniş”, “Direne Direne Kazanacağız” gibi sloganlar atıldı.

Eylemde konuşan ATİK, DİDF, FUAF, ASTU, MKM kurumları adına konuşmalar gerçekleştirildi.

Eylemde Fransızca ve Türkçe “Kapitalizm Gölgesini Satamadığı Ağacı Keser”, “Her Yer Taksim, Her Yer Direniş!”, “Direniş Sadece Taksim’de Değil, Her Yerde!”, “Şiddetle Baskı Uygulayanlara Strazburg’un Cevabı DİRENİŞ!” yazılı pankartlar açıldı.

Eylem, ertesi gün tekrar buluşulmak üzere slogan, alkış ve ıslıklarla coşkulu bir şekilde sonlandırıldı.

Platformda yer alan kurumlar: Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK), Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu (ADHK), Mezopotama Kültür Derneği (MKM), Alevi Kültür Merkezi (AKM), Demokratif İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF), Kültürlerarası Vatandaşlar Hareketi (ASTU)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu