Dünya

Strasbourg’ta Newroz etkinliği‏

Strasburg: Demirci Kawa’nın zalim Dehak’a karşı yakmış olduğu Newroz ateşi, Strasbourg’ta da yakıldı. Strasbourg Halk Meclisi’nin katkılarıyla, Mezopotamya Kültür Evi tarafından örgütlenen Newroz etkinliğine, içinde ATİK’in de olduğu diğer demokratik kurumlar da katılarak yerlerini aldılar.

20 Mart günü saat 18’de Cumhuriyet Meydanı’nda toplanmaya başlayan kitle, saat 19’a doğru yürüyüşe geçti.

Meşalelerin yakıldığı ve pankartların yoğun olduğu yürüyüş boyunca, sloganlar atılarak ve müzik dinletisiyle yaklaşık bir saat sonra mitingin yapılacağı Kleber Meydanı’na gelindi. Kleber Meydanı’nda ise mitingi tertip eden komiteden bir arkadaşın yaptığı konuşmada, gelinen süreçten ve yapılan müzakerelerden bahsederek; bu sürece uzun bir mücadele sürecinden sonra gelindiğini, bu süreç zarfında da ağır bedeller ödendiğini fakat ısrar ve de inancın mücadeleyi bu aşamaya getirdiğini belirtti.

Daha fazla emek harcanacağını, mücadelenin bundan sonraki evresinde de bu fedakarlığı esirgemeyeceklerini belirten temsilci, 21 Mart’ta Diyarbakır’da yapılan newrozun bir milad olacağını ve de bundan sonra bu minvalde hareket edileceğini belirtti. TKP/ML – YDK imzalı Newroz bildirilerinin dağıtıldığı etkinlik, yapılan konuşmalar ve müzik eşliğinde çekilen halayların ardından sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu