Dünya

Stuttgart’ta HBDH tanıtım paneli gerçekleştirildi

Stuttgart: Stuttgart’ta 23 Nisan Cumartesi günü Halkların Birleşik Devrim Hareketi’nin tanıtım paneli gerçekleştirildi.

Stuttgart Mezopotamya Kültür Derneği’nde gerçekleşen panel, Ermeni Soykırımı’nın 101. yılında katledilenler, Rojava, Kobanê, Türkiye ve T. Kürdistanı’da şehit düşenler başta olmak üzere tüm dünya devrim şehitleri için saygı duruşu ile başladı.

Panelin birinci bölümünde ilk olarak söz alan MKP temsilcisi parti adına selamlama ile sözlerine başladı. Devrim yapmak isteyenlerin bir arada hareket etmeleri gerektiğini belirten temsilci, HBDH’nin heyecanlandıran bir adım olduğunu ve halklara bir umut olarak bayraklaştığını dile getirdi.

Ardından söz alan MLKP temsilcisi düzen partilerinin içlerinde yaşadığı krizler ve Kürt düşmanlığı konusunda orta noktada buluşmanın onları bir araya getirdiğini dile getirdi. HBDH’nin sınıf mücadelesinin bir ihtiyacı olduğunu söyleyen temsilci, karşı devrimci güçlerin Rojava’daki yönetimin ortadoğu’ya yayılacağındanda korktuğunu belirtti.

TKEP-Leninist’in temsilcisi ise burjuvazinin iktidarı kaybetmekten korktuğunu söyledi. Halkların kurtuluşu olarak sadece devrimin görüldüğünü belirten temsilci, ödenen bedellerin karşılığının iktidarı yıkmakta olacağına değindi.

TİKB temsilcisi HBDH’nin devrimin gücünü batıda hissettireceğini belirtti. Temsilci karşı devrimin tepeden tırnağa örgütlendiğine değinirken buna karşı HBDH’nin mevcut yapısının daha da genişletip büyütülmesi gerektiğini vurguladı.

Son olarak PKK temsilcisi sözü alırken birliğin artık ihtiyacın ötesinde bir zorunluluk olduğuna değindi. Atılan adımların başarısının, hataları gidermekten geçtiğine değinen temsilci şehit düşenlerin pratik devrimciliğin nasıl gerçekleştiğini gösterdiğini belirtirken, sözden çok pratiğin yükselmesi gerektiği bir sürecin yaşandığı gerçekliğini sundu.

Verilen aranın ardından ikinci bölümde katılan dinleyicilere söz hakkı verildi. Söz alanlar HBDH’nin kitleler üzerinde yarattığı pratik beklentiyi ön plana çıkarırken, HBDH’nin dönemin bir zorunluluğu olduğu neredeyse her konuşmada dile getirildi.

Moderatör tarafından ortak mücadelenin önemine değinilirken panel sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu