Dünya

Süresiz-dönüşümlü açlık grevine destek ol!

 

F-TİPİ CEZAEVLERİNDE UYGULANAN, TECRİT VE İZOLASYONU PARÇALA,

SÜRESİZ-DÖNÜŞÜMLÜ AÇLIK GREVİNE DESTEK OL!

Faşist T.C varlığından bu yana, başta Kürt ulusuna olmak üzere, diğer devrimci, demokratik muhalefeti yok etmenin biçaresi olarak, cezaevlerini toplama kamplarına çevirmiştir. Bugün Kürt ulusal hareketinin yürüttüğü mücadelesi neticesinde, çıkmaza giren Faşist AKP, ulusal harekete ve demokratik güçlere karşı, barbarca saldırmaktadır. “Tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek dil” rejimi üzerinde inşa edilen Faşist diktatörlük, bugün gelinen aşamada, kendisine Kürdüm diyen herkesi F-tipi hücrelere koyarak, en ağır tecrit koşullarında zora dayalı, Türkleştirme siyaseti uygulanmaktadır. Ve yine KCK operasyonlarıyla başlatılan süreçle birlikte, halkın meşru iradesiyle seçilen, yüzlerce belediye başkanı, binlerce çalışanlarıyla, çeşitli aydın, yazar, demokrat ve Kürt sorununa duyarlı bireylerde dahil edilerek, faşizmin zindanlarında özgürlükleri gasp edilmişlerdir.

Faşist diktatörlüğün politik temsilcisi AKP, seçimlerde aldığı başarının heyecanıyla saldırı politikalarını yoğunlaştırmıştır. Genel olarak F-tipi cezaevlerinde bulunan Komünist ve devrimci  tutsaklara daha ağır yaşam koşullar getirmiş, özelde ise, A. Öcalan’a izolasyon siyaseti üzerinden, uygulanan yaptırımlarla, bir süredir ağrı tecrit koşulları altında haberleşme ve görüşme hakkından mahrum bırakılmıştır. Diğer yandan, vahşetleriyle meşru olan TC devleti, Adana’daki Pozantı cezaevinde tutuklu bulunan çocuklara taciz, tecavüz ve yapılan işkencelerle yeni bir zulme daha imza atmıştır. Tüm bu gelişmeler gerçekleri bir kez daha ortaya çıkartmıştır ki, Türkiye cezaevleri hala birer işkence merkezi konumundadır. F-Tipi cezaevlerinde yaşanan işkence, kötü muamele, hak ihlalleri 12 Eylül AFC’sını aratmayacak şekilde, AKP hükümeti tarafından devam ettirilmektedir. AKP hükümeti F-Tipi cezaevlerinde devrimci tutsakların haftalık ortak kullanım alanlarına keyfi yasaklar koymakta, cezaevlerine kitap, dergi yasağı getirmekte, aylar süren görüş yasaklarıyla, işkenceyi cezaevlerinde olağan bir durum haline getirmiştir.

Bu Faşizan yaptırımlara karşı TC zindanlarında, Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit saldırısı ve askeri-siyasi operasyonları başta hapishanelerde olmak üzere protesto eden binlerce kişi bir çok ülkelerde süresiz ve dönüşümlü açlık grevi başlatmışlardır. F-tipi hücrelerde bulunan Komünist tutsaklarda, destek amacıyla bu sürece dahil olmuşlardır. Bu sıcak gelişmeler karşınsında, UPOTUDAK olarak, faşist diktatörlüğün politik tutsaklara uyguladığı zulmü nefretle kınıyoruz. Tecrit, izolasyon ve imha operasyonlarına karışı, Türkiye cezaevlerinde politik tutsakların başlattıkları süresiz dönüşümlü açlık grevine, tüm demokratik kurum ve kuruluşları duyarlı olmaya çağırıyoruz. Komünist ve devrimci tutsakları sahiplenelim, onların yalnız olmadıklarını her platforma taşıyalım. Direnişlerini yükseltelim, seslerini demokratik kamuoyuna ulaştıralım. Tutsakların yalnız olmadıklarını her alanda haykıralım. Tutsakların taleplerini her yerde gündemleştirelim ve tecritti parçalayalım. Süresiz-dönüşümlü açlık grevine, destek verelim.

· Tüm politik tutsaklar üzerindeki tecritte son verilsin, sağlık, güvenlik, özgür haberleşme koşulları sağlansın!

· İşkence ve kötü muameleye son verilmeli!

· Anadilde eğitim ve anadilde savunma hakkı tanınsın!

· Kürt ulusunun kendi geleceğini tayin etme hakkı kabul edilsin!

· Hücreler kapatılsın,  politik tutsaklar serbest bırakılsın!

UPOTUDAK(Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi)

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu