Emek

Sütaş işçilerinin oturma eylemine jandarma saldırısı!

Bursa: Sendikaya üye olduklarından dolayı işten atılan Sütaş işçileri 90 güne yakındır tüm baskı saldırılara rağmen direnen Sütaş işçisini kamuoyuna çağrı yaparak ‘’Sütaş ürünlerini tüketmeyelim’’ şiarıyla başlattıkları çalışma Sütaş yönetiminin işçilerden şikâyetçi olmasıyla daha da alevlendi. Geçtiğimiz hafta ‘’Sütaş ürünlerini tüketmiyoruz ‘’diyerek başlattığı boykot çağrısı jandarma müdahalesine maruz kalmıştı. Ancak Sütaş işçileri bu baskıya boyun eğmemişti. Bugün saat 09.30 sıralarında jandarma yeniden işçilere saldırdı. Yaklaşık 3 otobüs dolusu çevik kuvvetle işçileri oradan uzaklaştırmak istedi. İşçiler buna direnince Sütaş’a boykot çağrısı yapan pankartı zorla aldılar. Ve kendileri için engel teşkil etmeyen sendikanın bayraklarını flamalarını dahi topladılar. Oturma eyleminden kaldırdıkları İşçileri gözaltına almak istediler. İşçiler direnince Sütaş Örgütlenme sorumlusu Suat Karlıkaya’yı gözaltına aldılar ancak bırakmak zorunda kaldılar.

Sütaş işçileri hiçbir şekilde boyun eğmeyeceklerini ve ellerinden alınan pankartlarının yerine derhal yenisi dikeceklerini söylediler ve bir taraftan da başlattıkları sticker ve bildiri çalışmalarını daha da genişleterek devam edeceklerini söylediler ve çalışmalarını yayabilmek için çeşitli devrimci kurum ve yapılardan destek istediler.

Sütaş işçileri artan baskılara ilişkin Cuma günü Sütaş Aksaray işçileri olarak Ankara’da ilerleyen birkaç gün içinde de Sütaş Karacabey işçileri olarak da İstanbul’da bir basın açıklaması ve eylem yapacaklarını belirttiler.


 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu