Güncel

Sultangazi Mahallesi Rantsal Dönüşüme Karşı Örgütleniyor

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun“un çıkarılmasının ardından AKP Hükümeti planladığı kentsel dönüşüm projelerini meşru hale getirecek yeni bir araç elde etmiş oldu. Bu yasa yürürlüğe geçtiği günden beri AKP afet riski taşımayan her yeri riskli alan ilan etmiş ve yalanlarla beraber emekçilerin yaşam alanlarını parasal rantta çevirdi. AKP, emekçi mahallelere saldırıları azgınca devam ediyor. Bu saldırıların son yeri her taşı devrimcilerin ödediği bedellerle kurulmuş olan ve hala direnişçi ruhunu ve devrimci dinamiğini kaybetmemiş olan Gazi Mahallesi oldu.

Sultangazi’ye bağlı Cumhuriyet Mahallesi 8 Kasım 2012 tarihinde Sultangazi belediye meclisi tarafından “riskli” alan ilan edildi. Bu karar çevre ve şehircilik bakanlığına gönderildi. Eğer bakanlık onay verirse mahallede kentsel dönüşüm projesi başlayacak. Bu kararı duyan mahalle halkı evlerine ve yaşam alanlarına sahip çıkmak için örgütlenmeye başladı.

Bunun ilk adımı olarak Sultangazi Cumhuriyet Mahallesi siteler mevki koruma ve güzelleştirme derneği kurma kararı alındı ve dernek şu anda kurulma aşamasında. Mahalle halkı bu dernekle beraber “rantsal “dönüşüme karşı direnecek. Mahallenin TEM ve yapılaması planlanan tramvay yolu üzerinde olması da akıllarda soru işareti bırakıyor.

Belediyenin gerekçelerinde biri ise bölgenin dolgu zemin üzerine yapılmış ve eski bir yerleşim yeri olması. Ancak mahallenin kuruluşundan beri ikamet eden sakinleri zeminin kayalık olduğunu söylüyor. Bunun yanı sıra mahalle muhtarı Cahit Altunay mahalle halkına, “herkes için böylesi daha iyi “diyerek rantsal dönüşümde kendine bir pay çıkarmakta.(Gazi Mahallesinden bir Ö-G okuru)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu