Güncel

“Suriye’de emperyalist savaşa hayır!”


H.Merkez:
Patriotların Türkiye’ye getirilmesine tepkiler devam ediyor. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla bir araya gelen kitle Türkiye’nin savaşa çığırtkanlığına karşı yürüdü.

Meslek odalarının çağrısıyla 22 şehirde yapılan eylemlerin İstanbul’da adresi Kadıköy oldu. Yaklaşık 2 bin kişi Et ve Balık Kurumu önünde “NATO’ya ve Patriot füzelere hayır” yazılı pankart arkasında bir araya geldi. Eylemde Halkların Demokratik Kongresi (HDK) “Suriye’de emperyalist savaşa hayır!” yazılı pankartla yerini aldı.

Kadıköy İskele’sine doğru yürüyüşe geçen kitle yürüyüş boyunca sık sık “Katil ABD Ortadoğu’dan defol”,”Bıji bratiya gelan”,  “Emperyalizm yenilecek direnen halklar kazanacak”, “Katil ABD işbirlikçi AKP”, “AKP elini Suriye’den çek” vb sloganları haykırdı.

 Yürüyüşün ardından sözü ilk olarak DİSK Bölge Temsilcisi Önder Atay aldı. Atay, savaşa karşı birlikte mücadele etmenin önemine vurgu yaptı. İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu ise sözlerine, “Ortadoğu’da uygulanmakta olan emperyalist planlara rağmen güçlü bir tepki örgütlememiz, hemen bugün gerçekleştirmemiz gerekiyor” şeklinde başladı. Çerkezoğlu, barış ve huzur için herkese önemli görevler düştüğü belirtti.

Ardından kitle adına basın açıklamasını KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Turgut okudu. Turgut, emperyalistlere, işbirlikçilere teslim olmayacaklarını haykırdıklarını vurgulayarak, “Bugün üsleriyle, savaş uçaklarıyla, ölüm füzeleriyle gelenlere bir kez daha emperyalizme geçit yok demeye geldik. 6. Filo’yu denize dökenlerin, Commer’in arabasını ateşe verenlerin anti-emperyalist kavgası devam ediyor demeye geldik” şeklinde sürdürdü. Turgut açıklamasını mücadeleyi yükseltme çağrısı yaparak sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu