Güncel

Suriyeli sığınmacılar kardeşimizdir! Kardeşime dokunma!

İstanbul: Suriye’de yaklaşık 200 bin kişinin öldüğü iç savaş ortamından kaçıp Türkiye’ye sığınmaları ile birlikte göçmenlerin, birçok yerde saldırıya uğramalarını protesto etmek için Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Platformu tarafından Taksim Tünel’den, Galatasaray Lisesi önüne bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Son zamanlarda Ankara, Maraş, Antep, Kayseri, Mudanya ve Urfa’da Suriye’li sığınmacılara karşı gelişen ırkçı saldırılar gerçekleştiği, sığınmacıların evlerinin taşlandığı, bazı yerlerden sürüldüğü ve bazı yerlerde ise saldıran gruplara “mesajınız alınmıştır” diyerek hiçbir işlem yapmadan evlerine rahat gönderen polislerle karşılaştığı ifade edildi.

Suriyelilere yapılan ırkçı saldırıların medya ve ön yargı zeminiyle tetiklendiği ve “Suriyeli sığınmacıları düşmanlaştıranların iddialarıyla Avrupa’da da Neo-Nazi mülteci ve göçmen düşmanlarının argümanları aynı: “işlerimiz elimizden alınıyor”, “Şuç işliyorlar”, “Kültürümüzü yok ediyorlar”, “Etrafa rahatsızlık veriyorlar” denildi.

Toplumsal sorunların kaynağını göçmenlerde aramanın “ırkçılık” olduğu vurgulanırken, her şeyden önce, kanlı bir iç savaşın sivil mağdurlarıdır denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu