Güncel

Suzan Zengin ölümsüzlüğünün 9. yılında mezarı başında anıldı

Devrimci gazeteci Suzan Zengin, ölümsüzlüğünün 9. yılında mezarı başında ailesi ve yoldaşları tarafından anıldı.

2009 yılında bir komplo sonucu tutuklanan ve 2 yıllık tutsaklığı boyunca tedavisi engellenen, Özgür Gelecek gazetesinin öncülü İşçi-Köylü gazetesi Kartal büro çalışanı Suzan Zengin tahliyesinin ardından 12 Ekim 2011 yılında kaldırıldığı hastanede hastanede ölümsüzleşmişti.
Zengin, ölümsüzlüğünün 9. yılında yoldaşları ve ailesi tarafından mezarı başında anıldı.
Yapılan anma ilk olarak Suzan Zengin şahsında devrim ve komünizm şehitleri adına 1 dakikalık saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından Özgür Gelecek gazetesi adına bir konuşma yapıldı.
Yapılan konuşmada, Suzan Zengin’ in gazetecilik kimliğinden öğrenmenin önemine vurgu yapılarak, “Suzan ablayı daima işçi direnişlerindeki ısrarlı gazeteciliğiyle, işçi havzalarındaki kalemi ve objektifi ile daima hatırlayacağız ve bugün zor koşullarda gazetecilik yaparken onun ısrarlı gazetecilik pratiğinden, gazeteciliğin devrimci mücadeledeki  misyonundan, bıraktığı mirasından öğreneceğiz” denildi.

“Bir komplo ile içeride tutuldu”

Ardından Ailesi adına eşi Bekir Zengin bir konuşma yaptı. Zengin, eşinin tutuklanma süreci ve tedavisinin engellenme sürecine dair konuşurken, 9 yıl önce aramızdan ayrılan Suzan Zengin’in bir komplo sonucu tutuklanmasına vurgu yaptı.
Boş bir dosya ile tutsak edildiğini, bilinçli bir şekilde o dosyaya dahil edildiğini ve bununla komplo kurularak içeride tutulduğunu dile getirdi.
Zengin, eşinin sert ve soğuk görünümün altında aslında oldukça düşünceli, şefkatli bir kişi olduğuna dair örnekler verdi.  Gazetecilik ile toplumsal sorunları mizah ile iç içe verilişine dair örnekler veren eşi, Suzan Zengin’in gazetecilik yaparken önemli ayrıntıları bu şekilde yakaladığını dile getirerek, onun mirasını bugüne kadar sahiplendiği ve sahiplenmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.
Ardından tanıyan bir yoldaşı da söz alarak Suzan Zengin’in yapılan hatalara karşı sert olduğu kadar kitle ile kurduğu ilişkilere oldukça yapıcı ve çözücü bir zeminde yaklaştığını ve Suzan Zengin’in gazeteciliğe yaklaşımı ile devrimciliği ele alışının tamamlayıcı olduğunu vurguladı. Birlikte çalıştığı döneme dair örneklerle verilerek Suzan Zengin’in örnek alınmaya devam edileceğinin vurgusu ile konuşmasını sonlandırdı.
Anma etkinliği son olarak Suzan Zengin’i, gazeteciliğin, devrimci faaliyetin pratiğinde anmaya ve ondan öğrenmeye devam edileceği sözleri ile sonlandırıldı.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu