Dünya

İsviçre Paris Katliamı’nı lanetledi

İSVİÇRE|19-01-2013| İsviçre’nin Basel kentinde binlerce Türkiyeli göçmen emekçiler, Paris’te bir suikast sonucu yaşamını yitiren devrimci Kürt kadınları, Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez için “Kürt halkı üzerindeki katliamlara son” yazılı pankart arkasında Basel’in işlek caddelerinde “Katliamın hesabını soracağız. Devrim Şehitleri Ölümsüzdür” sloganlarıyla yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüşte kortej oluşturan Partizan ve MLKP’nin yanı sıra göçmen kurumlardan İsviçre Türkiye İşçiler Federasyonu (İTİF), Yeni Kadın, SKB, ADHK, Demokratik Alevi Federasyonu ve anti-faşist gruplar destek vererek katliamı protesto ettiler.

Soğuk havaya rağmen, Basel Kanton Parlamentosu önünde, yürüyüş sonrası mitingde ilk konuşmayı, İsviçre Özgür Kadın Hareketi adına Şükran Sincar, bu cinayetin arkasında Türk gladyosu ile uluslararası istihbarat güçlerinin olduğunu savundu. Sincar, bu katliamdan Fransa’nın da sorumlu olduğu belirterek, Fransa devletinin bir an önce cinayeti aydınlatması gerektiğini söyledi.

AKP hükümetinin bir yandan görüşmeler yapıp bir yandan da bu ve benzeri katliamlar yaparak Kürt mücadelesini tasfiye ve imhayı amaçladığını belirtti. Ardından konuşmasına “Rojbaş” diyerek başlayan SP İsviçre Federal Parlamento Milletvekili Beat Jans, Paris’te sıkılan bu kurşunun aslında sadece bu üç Kürt kadınına değil aynı zamanda barışa ve insanlığa sıkılan kurşunlar olduğunu söyledi.

 

“Onlar yaşamlarını özgürlük davasına adadılar”

Mitingde Partizan adına yapılan konuşmada “Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in anısı önünde saygıyla eğiliyor, katliamı nefretle kınıyoruz. Üç yiğit devrimci, yaşamlarını Kürt ulusunun demokrasi, özgürlük ve eşitlik davasına adamaları ve bu uğurda ölümü göze almalarını içlerine sindiremeyenler, 3 yüreği katlederek her şeyin biteceğini zannediyorsanız, yanılıyorsunuz, Kürt ulusunun dağlarda, kentlerde ve hapishanelerde büyüyen özgürlük kavgasını bitiremezsiniz! Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leya Şaylemez’i özgürlük kavgamızda yaşatacağız!” dedi.

Kürt Siyasetçi Fuat Kav da yaptığı konuşmada, Türk gladyosu ve uluslar arası güçlerin ortaklaşa düzenlediği bu operasyonun Kürt halkının verdiğini mücadeleyi durduramayacağını, halkın serhıldanlarla güçlü bir yanıt verdiğini ifade etti.

Sırayla çok sayıda kurum temsilci ve milletvekilleri birer konuşma yaparak katliamı protesto ettiler. Yürüyüş ve mitingde kadınların yoğunluğu dikkat çekmekteydi. Kitlenin ellerinde “Sizleri Mücadelemizde Yaşatacağız!” sloganlı dövizler ve flamalarla, katliamı yapanların açığa çıkarılması ve hesap sorulması haykırdılar.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu