Dünya

İsviçre’de binler “An Azadî An Azadî” dedi

Kürt Ulusal Hareketin “Newroza we piroz be! Ji Öcalan re azadi, bo Kurdan statu!” sloganıyla organize ettiği Newroz etkinlikleri çerçevesinde 17 Mart günü Fribourg kentinde merkezi gece ve 20 Mart günü Basel kentinde merkezi meşaleli yürüyüşle gerçekleştirildi.

Yapılan bu iki Newroz etkinliklerine katılarak İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF) olarak destek verdik.


Fribuorg Merkezi Gecesi

İsviçre’nin Freiburg şehrinde biraraya gelen binlerce kişi, Newroz etkinliğinde “An Azadî An Azadî” diyerek haykırdı.  

Etkinlik saygı duruşu ve Kürt ulusal marşı olan “Ey Raqib”in okunması ile alkışlar eşliğinde başladı. Tertip Komitesi’nin açılış konuşmasında “PKK önderi Öcalan’a yönelik tecrit ve Kürt ulusuna yönelik topyekun saldırı ve katliamları kınayarak kitleyi direnişe ve mücadeleyi büyütmeye” çağrı yaptı. Daha sonra Med Kültür Merkezi Çocuk Folklor Ekibi ve Govend grubu kısa bir gösteri sunarak büyük alkış topladı.

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar da konuşmasında “Kürt halkına yönelik topyekun sürdürülen imha operasyonların büyük bir direniş ile boşa çıkarılacağını” söyledi. Salona KCK bayrakları, Öcalan ve çatışmalarda yaşamını yitiren gerillaların posterleriyle süslenmişti.

Geceye TKP/ML tutsaklarının göndermiş olduğu “Halkımıza!” başlıklı “Mücadelenin keskin biçimde sürdüğü cephelerden biri de zindanlardır ve bu cephede PKK ve PAJK’lı tutsaklar eylem halinde sürece güç katıyor, omuz veriyor.

Bizler TKP/ML davası tutsakları olarak bu direnişin yanındayız. Kürt Ulusal Özgürlük Hareketi ve Kürt halkının içeride ve dışarıda geliştirdiği mücadeleyi destekliyor, haklı taleplerini sahipleniyor, iki haftalık dönüşlerle süresiz dönüşümlü açlık grevi eylemimizi başlatıyoruz” mesajın okunmasıyla salondaki binler; yoğun coşku ve alkışlarıyla verilen bu anlamlı desteği selamladılar.

Konuşmalar ve mesajların yanı sıra Med Kültür Merkezi sanatçıları, Çetin Oraner, Xelil Xemgin, Engin Xelikan, Rezan, Zelal Gökçe ve Mikail Aslan sahne alarak söyledikleri şarkıların ardından halaylar çekildi. Gece “Newroz Pîroz Be” denilerek sona erdi.


Basel Merkezi Meşaleli Yürüyüş

20 Mart günü İsviçre’nin Basel kentinde toplanan binler, miting alanına doğru, ellerinde meşalelerle şehir merkezinin işlek caddelerinde yürüyerek “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Şehit namırın”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Biji serok Apo”, “Biji biratiya gelan” sloganlarını haykırarak miting alanına geldi.

İTİF olarak, “İmha ve İnkara Son, Kürt Ulusuna Özgürlük! İTİF” yazılı pankartımız ve ATİK flamalarımızla kortej oluşturarak yürüyüşte yerimizi aldık. Yürüyüş boyunca ATİK’in çıkartmış olduğu Newroz bildirisinin ve Newroz kutlamalarında şehit düşen Hacı Zengin için yayınladığı açıklamanın dağıtımını gerçekleştirdik.

Miting alanına gelindiğinde sloganlar, alanında yakılan büyük meşale ve coşkunun doruğa çıktığı andı.

Şehitler için yapılan saygı duruşuyla başlayan Newroz’da, Tertip Komitesi selamlamasının ardından, KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar da bir konuşma gerçekleştirdi. Yürüyüşe flamaları ve bildirileriyle destek veren, devrimci örgütlerden TKP/ML temsilcisi Zübeyir Aydar’dan sonra bir konuşma gerçekleştirdi.

Temsilci konuşmasında ”Newroz, Kürt halkının köleci Asur İmparatorluğuna karşı, devrimci Kawa önderliğindeki başkaldırısıdır. Biji Newroz! Türkiye ve T. Kürdistanı’nın meydanlarında, caddelerinde ve sokaklarında devlet terörüne bir kez daha şahit olduk. Ve and olsun ki devlet döktüğü kanda boğulacak, hesap sorulacaktır!

Partimiz TKP/ML hapishanelerde, açlık grevinde olan PKK ve PAJK’lı tutsakların haklı ve meşru taleplerini destekliyor ve tüm cezaevlerinde bulunan dava tutsaklarımız iki haftalık süresiz dönüşümlü açlık grevi eylemimizi başlatmış bulunuyorlar. Kürt ulusal sorununun gerçek çözümü; Türk, Kürt ve diğer azınlık milliyetlerin, düşmana karşı ortak mücadelesinden geçer. Bu anlamda 2012 yılında Newroz’u kutladığımız bugünde bir kez daha hep birlikte haykırarak diyoruz ki, kurtuluş devrimdedir.”

TKP/ML temsilcisinin konuşmasından sonra Weil Alevi Dernegi ve MLKP-İsviçre Yönetimi adına yapılan konuşmaların ardından, çekilen halaylar ve sloganlarla etkinlik bitirildi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu