Dünya

İsviçre’de dayanışma büyüyor

İSVİÇRE | 08-06-2013| Taksim Gezi parkıyla başlayan ve Türkiye’nin dört bir tarafına yayılan direnişe sahiplenmek ve dayanışmayı büyütmek için 10 gündür İsviçre’nin çeşitli şehirlerinden eylemliliklerinin bir yenisi de 8 Haziran günü Basel ve Bern şehrinde gerçekleştirildi.

Basel şehrinde İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF) de içinde yer aldığı demokratik güçler tarafından basel ve bernde taksim dayanismasi2oluşturulan Basel Taksim Direnişiyle Dayanışma Komitesi tarafından organize edilen mitingde, Türkiye’deki direnişi selalıyarak başlanıldı.

Komite adına yapılan Türkçe ve Almanca açıklamada, “sömürüye, yoksulluğa, aşağılanmaya ve hiçe sayılmışlığa karşı sokaklarda direnen insan seline karşı, AKP’nin zorba iktidarını korumak için adeta görülmemiş polis terörünü estirmiş ve 3 kişi hayatını yitirmiş, onlarcası ağır ve binlercesi yaralı ve onlarcası yine sakat bırakılmıştır. Bizler günlerdir emekçilere zülüm eden AKP iktidarını lanetliyor, direniş sürdüğü müttedce dayanışmaya devam edeceğiz” denildi.

 

“Direnişi selamlıyoruz”

Akabinde UNİA sendika temsilcisi bir konuşma gerçekleştirdi. İsviçreli temsilci Türkçe seslenerek “Yoldaşlar, direnişi selamlıyorum ve diktatör Erdoğan’ı lanetliyorum” dedikten sonra Almanca konuşmasına devam etti.

Peşine SP partisi milletvekili bir konuşma yaparak direnişi selamladı. Miting devam ederken Faşizme Karşı Çarşı Grubu pankart ve dövizleriyle alandaki yerini aldı ve kitle hep birlikte “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarını ile haykırdı.

basel ve bernde taksim dayanismasiBini aşkın kitleyle yapılan mitingde ATİK’in çıkarmış olduğu Almanca bildirinin dağıtımın yanı sıra Partizan bildirisi de dağıtıldı.

 

BERN

Bern’de demokratik güc birliği tarafından yapılan, özelinde Taksim genelde tüm Türkiye’de 11 günündür yaşatılan faşist saldırıları protesto etmek için bir miting düzenlenmiştir.

Mitinge Bizlerde YDG ve İTİF olarak destek verdik. Yapılan konuşmalar içinde YDG olarak sürece ilişkin bir konuşma gerçekleştirerek direnişi selamladık.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu