Güncel

İsviçre’de Gezi şehitleri anıldı!

 

ZÜRİH: Gezi direnişin inbirinci yılında, İsviçre Demokratik Güç Birliği tarafından 07 Haziran 2014 tarihinde İsviçre’nin Zürih şehrinde, Gezi Direnişinin 1. Yılında, Gezi Direnişi Ruhuyla Tüm Şehitlerimizi Anıyoruz! şiarıyla etkinlik gerçekleştirdi.

 

İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF) inde içinde yer aldığı Güç Birliği bileşeni kurumların yansıra, Partizan, MLKP, SYKP, PDD’ de destek verdi.

Saat. 17.30 da Zürih Parlamento önünde toplanan kitleye, İDGB adına selamlandıktan sonra, Gezi şehitleri, Soma’daki işçi kardeşlerimiz, Okmeydanı’nda şehit düşen Alevi canlarımız, Serekaniye’deki Kürt Kardeşlerimiz ve tüm devrim ve demokrasi şehitleri için saygı duruşu yapıldı.

Ardından Türkçe ve Almanca açıklama okundu. Açıklamada, “.Rojava devrimini içine sindiremeyen faşizm yeni bir katliama daha imza attı. Bu katliam Faşist Türk devletinin her türlü desteği sunduğu ve silahlandırıp Suriye’ye saldıkları çetelerden IŞİD, 28 Mayıs tarihinde Serekaniye’de bir katliam daha gerçekleştirdi. Kadın-çocuk-genç-yaşlı demeden onlarca masum Kürt’ü katletmiştir” dedi.

Açıklamanın devamında, “Muazzam ve kitlesel halk hareketi olan gezi direnişi süresi içinde; Ahmet Atakan, Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz, Medeni Yıldırım, Berkin Elvan kaybettik. Bu süreçte atılan gaz bombalarından etkilenerek kalp krizi geçiren Zeynep Eryaşar, Elif Çermik, Serdal Kadakal ve İrfan Tuna yine polisin attığı gazlardan etkilenerek katledildiler. Mehmet İstif, devlet destekli çetelerin silahlı saldırısı sonucu Hasan Ferit Gedik, son olarak da Soma da katledilenlere yönelik yapılan eylem sırasında Okmeydanı Cem evi önünde Polisin silahlı saldırısında Uğur Kurt ve yoldan gecen Ayhan Yılmaz başından vurularak sonsuzluğa uğurlandı. Gezi direnişin birinci yılında, tüm demokrasi şehitlerimizi bir kez daha saygı ile anıyor, onların bıraktığı mirası özgür yarınlar yaratılana dek taşıyacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz” diyerek açıklama sonlandırıldı.

Çalınan marşların yanı sıra çekilen halaylar ve sloganlarla etkinlik bitirildi.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu