Manşet

İsviçre’de Newroz ateşi

İsviçre’de Newroz 20 Mart 2013 tarihinde Zürih ve Basel şehirlerinde meşaleli yürüyüş ve miting kutlandı.

 

ZÜRİH

Yüzlerce yürek, akşam saatlerinde miting alanına toplanarak Newroz ateşini yaktı. Kitle halaylar çekerek Newroz’u slogan ve coşkuyla karşıladı.

Miting alanında “Newroz Pîroz Bê” imzalı pankartın dışında TKP/ML imzalı pankart alana asıldı. Partizan, MLKP ve Öcalan flamalarının yanı sıra, demokratik kitle örgütlerinden İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF) ve İsviçre Göçmen İşçiler Federasyunu (İGİF) da mitinge katılarak destek veren kurumlar arasındaydı.

Alanda Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’yı anma gecesinin broşürleri ve TKP/ML-YDK imzalı bildirilerin dağıtımı yapıldı.

 

“Biji Newroz, Yaşasın Halk Savaşı!”

Mitinge devrim şehitleri adına yapılan saygı duruşuyla başlanıldı. Yapılan açılış konuşmasının ardından Zürih Afbau ve MLKP adına yapılan konuşmalar yapıldı. Mitingde Partizan temsilcisi de bir konuşma gerçekleştirdi.

Partizan temsilcisi kitleyi selamladıktan sonra; “Newroz Amed zindanlarında katledilişinin 40. yılında komünist önder İbrahim Kaypakkaya direnişe ve özgürlüğe çağırmaktadır! Newroz Mazlum Doğan’dan Dörtlere direniş ve zafer meşalesi yanmayı sürdürmektedir! Öyleyse kulak verelim onlara; ateşi harlayalım, büyütelim! Biji Newroz, Yaşasın Newroz,  Yaşasın Halk Savaşı!” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmalar sonrasında slogan ve meşaleler eşliğinde Newroz ateşi yakıldı. Ateşin etrafında halaylar çekilerek Newroz’u kutladılar.

 

isvicrede newroz atesi2BASEL

Newroz yürüyüşü Basel Claramat’tan zılgıtlar ve sloganlarla başladı. Meşaleli yürüyüş çevredeki kitlenin de dikkatini çekti. Meşaleli yürüyüşe Partizan imzalı pankartımız ve flamalarımızla kortej oluturarak, kitlemizle yerimizi aldık.

Demokratik kitle örgütlerinden Yeni Kadın, İTİF ve ATİK flamalarıyla yürüyüşe destek veren kurumlar arasındaydı. 1 saate yakın süren meşaleli yürüyüş sonunda miting alanına  varıldı. Alanda yakılan isyan atesinin etrafında zılgıtlar ve halaylarla devam edildi.

 

“Kaypakkaya’dan Mazlum’a…“

Miting alanında yapılan açıklamada, “Hiçbir katliam bizi yıldırmadı ve yıldırmayacak. Ne Dersim ne Zilan ne Ağrı bizi yıldırmadı ve yok edemedi. Bundan sonra da yok  edemeyecektir“ denilerek kitle selamlandı. Kurumlara söz hakkı verilerek konuşma gerçekleştirildi.

Partizan adına yapılan konuşmada, Roboski katliamından, Paris katliamına dikkat çekilerek, “Faşist TC devletinin gerçek yüzünün katliam ve kan üzerine kurulu olduğunu unutmamak gerekir.  Amed zindanlarında, komünist önder İbrahim Kaypakkaya’dan Mazlum Doğan’a, Dörtlere uzanan direniş ve zafere; imha, inkar ve tasfiye saldırısına karşı özgürleşmeye yapılmış bir çağrıdır; Newroz! Mazlum Kürt Ulusunun Newroz bayramı Kutlu Olsun!” denildi.

Daha sonra MLKP İsviçre örgütü de bir konuşma gerçekleştirdi. Miting müzik ve halaylarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu