Dünya

İsviçre’de yerli ve göçmenler 1 Mayıs’ı kutladı

Enternasyonal proletaryanın “Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü” olan 1 Mayıs, bu yıl sadece bazı kantonlarda resmi tatil olmasına rağmen genel olarak İsviçre’nin tüm kantonlarında yapılan yürüyüşlerde geçen yıla oranla çok daha kitlesel olarak gerçekleştirildi.

İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF) olarak, İsviçre’nin Zürih şehrinde “Irkçı ve Ayrımcı Politikalara Son!” sloganıyla oluşturulan Devrimci 1 Mayıs Platformu (İTİF–İDHF–İGİF-FEKAR-Z.HALKEVİ) ile birlikte yürüyüşte yerimizi aldık.

Gerçekleşen yürüyüşte Partizan kitlesi, en önde İbrahim Kaypakkaya’nın resmi ve arkasında 5 usta ve Proletarya Partisi’nin şehit düşen 4 genel sekreterinin resimlerinin yer aldığı “Yaşasın Proletarya Enternasyonalizmi” sloganlı pankartın arkasında bir araya geldi.

Pankartımızın arkasında yer alan Partizan kitlesi içerisinde kadınların yoğun olması ve yine kortejin en önünde davulun yer alması kortejimize olan ilgiyi artırmıştır.

Binlerin buluştuğu bu yılki 1 Mayıs’ın ana talepleri; ücretlerin azlığına dikkat çekmek ve emeklilik yasasının yeniden düzenlenilmesi; ana şiarımız ise “Krizin faturasını işçi ve emekçilere ödetemezsiniz!” şeklinde olmuştur.

Ayrıca yürüyüş boyunca 1 Mayıs’a ilişkin Almanca ve Türkçe bildirilerin yoğun bir şekilde dağıtımı sağlandı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu