Güncel

İsviçre’den IŞİD Katliamına Kitlesel Protesto!

İsviçre: İsviçre’nin Basel şehrinde, 16.08.2014 tarihinde gerçekleştirilen “Ortadoğuda IŞİD ve Emperyalistlerin topyekun saldırılarına karşı!” şiarıyla İsviçre Kürt Toplum Merkezi’nin düzenlediği bir yürüyüş gerçekleşti.

Binlerce insanın katılım sağladığı eyleme, PARTİZAN, PKK, MLKP, MKP, SYKP, PDD yanı sıra Demokratik Göçmen Örgütlerinden, İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF) YDG, Yeni Kadın, da destek verdi. Öfkelerin sel olup taştığı eylemde halk, “Ezidi halkı yalnız değildir”,  “Türkiye besliyor İŞİD vuruyor”,  “ Dökülen kanların hesabı sorulacak”, “ Biji YPG, Biji Kürdistan’’ Sloganlar eşliğinde tepkisini dile getirdi.

Açıklamadan önce Ortadoğu’da katledilen halklar için bir saygı duruşu gerçekleştirildi. Basel’in kalabalık sokakları güçlü sloganlarla halkın dikkatini çekerken, yürüyüşün son noktasında günün önemi üzerine açıklama yapıldı. Açıklamada, “Birçok Emperyalist ülkelerin yanı sıra Türkiye, Suudi Arabistan ve Katarın desteklediği IŞİD terör örgütü Ortadoğu’da saldırılarını en üst seviyeye tırmandırdı Êzidi halkına yapılan bu vahşi katliam asimilasyon ve yok etmeye yönelik politikalardır. İnsanlık dişi bu katliama karşı ŞENGAL’in direnişi dünyadaki halkların direnişi olmuştur. On binlerce insan yurdundan göç etmek zorunda kaldı. Kaçanlar aç ve susuz dağlarda ölüme terk edildi.  3000’ün üzerinde Êzidi halkı öldürüldü. Bu katliama karşı Türkiye NATO ülkesi olmasına rağmen, IŞİD terör örgütüne her türlü desteği sunmuş, eğitmiş ve tedavi etmiştir. Türkiye IŞİD’in yaptığı bu katliamların ortağıdır. Bu katliamlara destek veren tüm ülkeler yargılanmalıdır.” denilerek tepkiler dile getirildi. Açıklamanın ardından eylem son buldu. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu