Emek

Taşeron posta dağıtıcılarından eylem

H. Merkezi: Adana’da PTT Bölge Başmüdürlüğünde çalışan taşeron işçiler, olumsuz çalışma şartlarıyla birlikte kendilerine mobbing uygulandığını belirterek protesto eylemi yaptı.

Adana’da PTT Bölge Başmüdürlüğünde çalışan taşeron işçiler, olumsuz çalışma şartlarıyla birlikte kendilerine mobbing uygulandığını belirterek protesto eylemi yaptı.

PTT Bölge Müdürlüğü önünde bir araya gelen yaklaşık 100 taşeron posta dağıtıcısı, sloganlar attı. DİSK Nakliyat-İş, iş yeri temsilcisi Mustafa Kahraman Türkiye’de tüm PTT merkezlerinde posta ve kargo dağıtım işlerini yerine getiren taşeron işçilerin çok ağır koşullarda çalıştığını söyledi. Kahraman, işçilerden güneş altında 6 saat yürüyerek dağıtım yapmalarının istendiğini, kadrolu çalışanlara paso dağıtılırken kendilerine bu imkanın sağlanmadığını söyledi. Kahraman, her yıl değişen şirket nedeniyle iş güvencelerinin bulunmadığını, ulaşım aracı ve kıyafetlerinin verilmediğini belirtti.

“Bir sene önceki ayakkabılarla çalışıyoruz”

Ücretlerini de her zaman gecikmeli olarak aldıklarını ifade eden Kahraman, şunları söyledi:

Çalışırken PTT elemanı gibi görülüyoruz ama sorun olduğunda yetkililer bize, ‘Sen taşeron işçisin. Bizim ilgimiz yok’ diyor. Düşük ücret, onu da gecikmeli olarak alıyoruz. Kimi zamanlar cebimizde para olmadığı için dağıtıma çıkamıyoruz. Araç yok, paso yok, bir sene önceki ayakkabılarla çalışıyoruz. Çocuğumuz hastalansa ilaç alamıyoruz.”

Kahraman, iş yerinde mobbinge maruz kaldıklarını, çalışma barışının kalmadığını söyledi. 

Eylem atılan sloganlarla sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu