Güncel

Tahir Elçi mezarı başında anıldı

5 yıl önce Amed'de katledilen Tahir Elçi mezarı başında anıldı

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, katledilişinin 5. yılında mezarı başında da anıldı.

Elçi’in katledildiği Dört Ayaklı Minare’nin ardından mezarı başında da anma töreni düzenlendi. Anmaya, eşi Türkan Elçi, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay ve HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, Urfa, Van ve Şırnak barosunun yöneticilerinin de araların da oldu çok sayıda kişi katıldı.

Burada konuşma yapan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Tahir Elçi’nin adalet ve barış tutkusu vardı. Ben adalet tutkusunun en eski tanıklarından biri olduğumu sanıyorum. Çünkü Dicle Hukuk’ta öğrenciyken tanımıştım. Ben burada asistandım. Neredeyse 30 yıldan fazla bir süre. Avukatlık yıllarını da yakından gözleme ve yaşama imkanı buldum. Çeşitli vesilelerle bir arada olduk. Gerçekten adalet onun için bir tutkuydu. O çok zor zamanlarda, failli meçhullerin köy yakmaların yaşandığı yıllarda çoğu kimsenin yanaşmaya cesaret edemediği davaları büyük bir kararlılıkla üstlendi. Her aşamada büyük bir özen ve tutukluyla o davaların peşine düştü. AİHM Türkiye için yeni bir tecrübeyken orada büyük emeklerle, sabırla, inatla davaları takip etti ve önemli kararların çıkmasını sağladı” dedi.

“Tedirginim dedi, 5 gün sonra öldürüldü”

“Aynı zamanda barış için de büyük hayalleri vardı, bu ülkede çözüm ve barış için her daim uğraştı bu hayalin peşinden koştu” diyen Sancar, Elçi ile olan bir anısını anlattı: “Acı bir tecrübe ve anı olarak yaşadığım bir olayı da paylaşım sizlerle. 23 Kasım 2015’te katledilmesinden 5 gün önce, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte beni ziyarete gelmişti Mardin’e. Birkaç saat geçirdik birlikte. O zor, o karanlık günlerde tek konumuz vardı: Nasıl bir çıkış bulunabilir? Ölümlerin durması, barışın yolunun açılması ve çözüme gidilmesi için neler yapılabilir? ‘Ben neler yapabilirim?’ diye ayrıca doğrudan soruyordu.”

Elçi’nin bu görüşmelerinden beş gün sonra katledildiğini ifade eden Sancar, o gün kendisine tedirgin olduğunu söylediğini de belirtti. Sancar, “İlk defa gerçekten ben de tedirgin oldum” diyerek, Elçi’ye yönelik başlatılan linç kampanyasını hatırlattı. Sancar, “Benim aklıma Hrant Dink geldi, ben de tedirgin oldum. Söyleyebileceğim tek şey vardı. ‘Dikkat edelim birbirimize, sen de dikkat et’ dedim öyle ayrıldık. 5 gün sonra maalesef katledildiği haberi geldi” şeklinde konuştu.

“Adaleti, barış için vazgeçilmez bir şart olarak görüyordu Tahir”

Devlet ve iktidarın Elçi katliamını aydınlatma niyetinde olmadığını vurgulayan Sancar, şunları söyledi: “Çünkü aydınlatılırsa arkasında çıkacak karanlığın nerelere uzanacağını onlar da biliyor. O nedenle yine karanlıkta tutmak isteyecekler. Ama bizim için Tahir’in mirasıdır adalet mücadelesidir. Şimdi onun katledilişinin ardındaki hakikati ortaya çıkarmak ve adaleti sağlamak için hepimiz üzerimize düşeni yapmak zorundayız. Adaleti, barış için vazgeçilmez bir şart olarak görüyordu Tahir. O nedenle bu kadar tutku ile adalet arayışındaydı. O yüzden tekrar ediyoruz: Barış bizim için bir hayaldir ama güçlü bir hayaldir, ulaşılmaz değildir.”

Elçi’yi unutmayacaklarını ifade eden Sancar, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Bu ülkede Kürt sorununun çözümü barışı getirecektir, barış demokratik çözümün önünü açacaktır. Ama bütün bunlar için önce adalet gerekir. Adalet olmadan barış da olmayacak bunu da biliyoruz. Sevgili Tahir’e ben kendi adıma minnet borçluyum. Aynı zamanda kendim, partim, dostları ve meslektaşları adına söyleyebileceğim şu: Senin mirasının yerde kalmaması, tutkunun ve hayalinin gerçekleşmesi için elimizden geleni yapmaya söz veriyoruz.  İnşallah seni bu toprağın altında rahat uyutacağız. Bunun da yolu adalet ve barıştır. Bu konuda mesafe aldığımız her an Tahir de biraz daha rahat edecektir. Büyük bir kaybımızdır, yerini doldurmak mümkün değildir ama onun tutkularının peşinden gitmek mümkündür ve bizim görevimizdir.”

Anma, Elçi’nin mezarına karanfil bırakılmasının ardından sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu