Manşet

Taksim Dayanışması; Mücadeleye Devam!

İstanbul: Başbakanla yaptığı görüşmenin ardından bugün direnişin geleceğiyle ilgili kamuoyuna açıklama yapması beklenen Taksim Dayanışması tavrını deklare etti.

Dün gün boyunca Gezi Parkı içinde yaptığı forumlarla, park içinde bulunan tüm direnişçilerin fikirlerini alarak kolektif bir karar mekanizmasını yaşama geçiren Taksim Dayanışması, bugün yaptığı toplantıların ardından önümüzdeki sürece dair kararını verdi.

Gezi Parkı Sınırlarını Aştı

Taksim gezi parkında ağaç katliamını durdurmak için başlayan direnişimiz, Gezi Parkı sınırlarını aşarak İstanbul halkının ve ardından Türkiye’nin dört bir yanından yurttaşların onbir yıllık AKP İktidarına karşı birikmiş olan öfkesi ile buluştu. Yüz binlerce insan sokaklarda direnişlerinin 18’inci gününü tamamladılar” denilen açıklamada yaşanan büyük direnişe yönelik polis şiddetine dikkat çekildi.

Bu memleket topraklarının tanık olduğu en büyük hak arama mücadelelerinden biri olarak tarih sahnesinde yer alan bu direniş daha ilk günden başlayarak yoğun polis şiddetinin hedefi oldu. Yaşam hakkı dahil tüm insan haklarının ayaklar altına alındığı bir süreç içindeyiz. Ancak bu zulüm; kalabalıkları dağıtacağı yerde büyüttü, birbirlerini mücadele içinde tanıyan insanların dayanışmasını güçlendirdi, bütün canlıları boğan gaz bombalarının altında her türlü şiddete karşı sokakları doldurdu, direnişi birleştirdi ve bir halk hareketine dönüştürdü.  Direnişin başlangıcından beri ortaya konulan son derece açık ve haklı talepleri hükümet öncelikle görmezden gelme tavrı aldı. Ardından direnişi bölme, provoke etme ve meşruiyetini zedeleme çabaları içerisinde oldu. Yerel ve uluslar arası kamuoyu önünde iktidar meşruiyetini yitirerek amacına ulaşamadı. Haklı direnişimizin baskısıyla taleplerini muhatap alma ve tartışma noktasına geldi. Ancak bu daha başlangıç ve mücadele devam ediyor” denilen açıklamada, polis şiddeti sonucu yaşamını yitirenler anıldı.

BU DAHA BAŞLANGIÇ, MÜCADELEYE DEVAM!

Taksim Dayanışması, Gezi Parkında devam eden direnişi bölmeye çalışanlara yanıt olarak da şunları söyledi: “Bu süre içerisinde üzerimizde yürütülen şiddet politikalarına rağmen farklı eğilimlerin zenginliği ile bir araya gelebildiğimizi, tartışabildiğimizi, ortaklıklar yaratabildiğimizi ve birlikte mücadele edebildiğimizi gördük. Zayıflık olarak kabul edilen çoğulcu demokrasi, çoğunlukçuluğun karşısında bir direniş odağı oluşturmamızı sağladı. İktidarın üzerinden yükseldiği rant ve ekolojik tahribat politikaları karşısında yüz binlerce insan gezi parkında ağaçları savunarak kendi hayatlarını ve özgürlüklerini savundular.

Taksim Dayanışması direnişin 18. gününde mücadele çağrısı yaparak açıklamayı şöyle sonlandırdı: “Bugünden itibaren tüm yurda ve hatta dünyaya yayılan mücadelemizden gelen dinamizmle ve gücümüzle ülkemizde yaşanan her türlü haksızlığa ve mağduriyete karşı direnişi devam ettireceğiz. Şu anda 18 gün öncesine oranla çok daha güçlü, örgütlü ve umutluyuz.
BU DAHA BAŞLANGIÇ, MÜCADELEYE DEVAM!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu