Güncel

Taksim Dayanışması basın açıklaması yaptı

İstanbul: Taksim Meydanı on binlerce kişi tarafından dolduruldu. Saatlerce süren çatışmaların ardından, kitle Harbiye ve İstiklal Caddesi’nden meydana doğru geldi.

Sabahın erken saatlerinde Polis’in gaz bombalarıyla birden başlattığı saldırı, Taksim Dayanışması’nın açıklama yapacağı sıralarda Taksim istikametinin farklı yerlerinde devam etti. Çatışmaların ardından saat 19.00’da on binlerce kişi Taksim Meydanı’na gelmeye başladı.

Kitle, ara sokaklardan Taksim Meydanı’na gelirken, sık sık “Katil polis Taksim’den defol”, “Katil polis hesap verecek”, “Taksim bizim İstanbul bizim” sloganlarını attı.

‘Kimse bundan medet ummasın’

Taksim Dayanışması adına TMMOB İstanbul İl Koordinasyonu Sekreteri Süleyman Solmaz bir açıklama yaptı. Açıklamada; Talepler doğrultusunda bir adım yanıtı beklerken, direnişin 14. Gününde, yanıtın cevabının   polis panzerleri ve gazla verildiğini ve buda hükümetin niyetinin gösterdiğini söyledi.

AKP Hükümeti’nin, iki haftadır omuz omuza her türlü dayanışmayı gösteren Gezi Parkı direnişçileri arasında “parkçı-marjinal” ayrımı yapılmasından medet umduğunu belirterek şunları söyledi; “Kimse bundan medet ummasın. Biz bir arada durmaya ve haklı meşru taleplerimizi dayanışmayla örmeye devam edeceğiz” dedi. Ardından da mücadeledeki ısrarlığı dile getirdi.

“Talepler ortadadır, muhatap bellidir”

Solmaz, Başbakan’ın yapacağı görüşmeyi ise “Samimi bir diyalogdan ziyade kamuoyunu yanıltma ve milyonların günlerdir sokaklarda haykırdığı demokratik taleplerin altını boşaltma çabasıdır” dedi.

“Talepler ortadadır. Muhatap bellidir: Taksim Dayanışması’dır. Halkın taleplerini reddeden, kendi yurttaşlarını tehdit eden, alternatif mitingler düzenleyen, toplumsal kutuplaşmayı arttırmaya çalışan AKP iktidarından endişeliyiz” dedi.

Solmaz, AKP Hükümeti’ne şöyle seslendi: “Parkına ve yaşamına sahip çıkanlarla polisi karşı karşıya getirmekten vazgeçin. Gözaltına alınanları serbest bırakın. Burada şiddet uygulayan sorumluları görevden alın. İlk ve en temel talebimiz olan Gezi Parkı’nın bir metrekare olsun betonlaştırılmayacağını, park olarak kalacağını resmi olarak açıklayın.”

dedi.

“Buradayız direniyoruz”

Daha sonra söz alan SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan, İstanbul Valisi’nin SDP MYK üyesi Ulaş Bayraktar’a ilişkin açıklamasını hatırlattı. Turan, SDP’nin Taksim Dayanışması’nın bileşenlerinden olduğunu hatırlatarak, hükümetin SDP’yi marjinal göstermek istediğini, böylece ‘bakın marjinaller var, biz onlara müdahale ediyoruz’ mesajı vererek direnişi kırmaya çalıştığını ifade etti. Turan, “Bu yalanlara kimse inanmayacak. Buradayız, direniyoruz” dedi.

Taksim Meydanı’ndaki eylem sloganlarla sona erdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu