Güncel

Taksim Dayanışması, Beklentiler ve Talepler

İstanbul: Taksim Dayanışması bugün 17. Kez bİnlerce kişinin katılımıyla Gezi Parkı merdivenlerinde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı Taksim Dayanışması adını avukat Can Altay okudu.

Can Atalay, sağlıklı çevrede yaşama hakkı ve yaşamsal özgürlük taleplerinin, herhangi bir biçimde “referandum” konusu haline getirilemeyeceğinin uluslararası hukuk anlaşmaları ve Anayasa çerçevesinde açık bir madde olduğunu belirterek “Bugün yaşadığımız Gezi Parkı ile özdeşleşen dayanışma süreci, bu hak ve taleplerin toplumsal bir biçimde ifadesidir” dedi.

Atalay açıklamada “Kaldı ki yargı konu ile ilgili “yürütmeyi durdurma kararı” vermiştir. Dayanışma yalnızca bu görevi hatırlatmak konusunda ısrarını sürdürmektedir dedi.

Başbakan Erdoğan’ın 2009 yılında AKP grup toplantısında söylediği “Temel hak ve özgürlükler oylama konusu yapılamaz. Bir insanın insan hak ve hürriyetlerini, bir toplumun, halkın yaşam özgürlüğünü, inanç özgürlüğünü kalkıp da referanduma sunamazsınız”

Bu anlamda dün akşamki gelişmeler ışığında hükümetin tehdit dilini bırakıp, polis baskını, plastik mermi, gaz bombası ve tazyikli su yerine ‘referandum’ üzerinde bir tartışma başlatmasını, en azından yeni can kayıpları olmayacağı yönünde bir adım ve söz olarak olarak görüyoruz, görmek istiyoruz” dedi.

Ardından Atalay, “Bu açıklamalar halen ‘referandum’ ifadesiyle kastedilenin içinin ne kadar doldurulamaz olduğunu ortaya koymaktadır. Kaldı ki önce Danıştay Başkanı’nın sonra da Başbakan’ın ifadelerinden bu konu ile ilgili referandumun hukuki niteliğinin olmadığı açıkça anlaşılmaktadır. O yüzden gerçek gündemin, referandumun yapılabilir olup olmadığı ya da nasıl yapılabileceğinden çok taleplere yönelik somut adım atılması olduğunu yineliyoruz” dedi

Beklentiler ve talepler; basit, net ve meşru

Alanların beklenti ve taleplerinin net, basit, insani, hukuki ve meşru olduğunu vurgulayan Atalay, Avrupa Parlamentosu’nun kararlarını da hatırlattı. Atalay; “Yurttaşların her alanda yükselttiği taleplerin irdeleneceği, milyonlarca yurttaşın duygularını yansıtan, gerçek muhatap olarak Taksim Dayanışması’nın içinde yer alacağı diyalog kanallarının açılacağını umuyoruz” dedi.

Atalay türküler, kitaplar ve şiirlerle, çadırlar, uyku tulumları ve tüm talepleriyle birlikte Gezi Parkı’nda olmaya devam edeceklerini ifade ederek, “17 gündür beklediğimiz gibi buradayız” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu