Güncel

Taksim Dayanışması Erdoğan ile görüştü

H. Merkezi: Taksim Dayanışma ve Sanatçılar Erdoğan’la yaptıkları görüşme sonrası yaptıkları açıklamada hükümetin yargı kararına saygılı olacağı garantisi verdiğini, şiddet uygulayan polislerin cezalandırılacağını belirttiğini açıkladı.

     Erdoğan’ın Taksim Dayanışması’nın sözcüleri, sanatçılar ve aydınlardan oluşan grupla gece geç saatlerde bir araya geldi. Görüşme sonrası sanatçılar adına oyuncu Halit Ergenç açıklamada bulundu.

     Ergenç şunları söyledi: “Öncelikle yargı sürecine saygılı olduklarını bize söylediler ve tekrarladılar. Yargı kararına uyacaklarını da söylediler. Bunun sonrasında artık parktakilerin evlerine gidip rahatça uyumalarını söylediler. Bu şiddet gösteriyle ilgili kendi sıkıntılarımızı dile getirdik. Tabi onlar da sıkıntılarını dile getirdiler. Ellerimizde olan delilleri taraf fark etmezsizin kendilerine ulaştırmamızı istediler. Nihayetinde aldığımız sonuç budur. Şiddet uygulayanların yasal olarak cezalandıracaklarını da dile getirdiler.”

Takipçisi olacağız
   Taksim Dayanışma adına açıklamayı Tayfun Kahraman yaptı. Kahraman “17 gündür gezi parkıyla başlayan çevre hakkı ve demokrasi hakkı ülkemizde derin bir iz bıraktı. Değerlendirmelerimizi Başbakan’a ilettik. Sayın Başbakan halk oylamasına gideceklerini söyledi. Vatandaşlarımızın yani halkın kararına uyacaklarını söylediler. Güvenlik kuvvetlerinin ölçüsüz ve kuralsız şiddetlerinin de araştırılacağını tarafımıza bildirildi. Biz bugün burada halen de süren bu sürecin ve Sayın Başbakan’ın söylediği sözlerinin takipçisi olacağız.”
       

Şenlik değil ağıt

“Buradan çıkıp Gezi Parkı’na gidiyoruz. Konu tamamen parka, yaşam alanına saygı olarak başladı. Oradaki duyarlı insanlar bu süreci değerlendireceklerdir. Kendilerine olumlu yaklaşımı onlar da aynı seviyede değerlendireceklerdir. Ve kendi kararlarını vereceklerdir.
Yarın bir etkinlik yapacağız. Bu süreçte maalesef 4 ölüm gerçekleşti. Bu acıyı halen içimizde yaşıyoruz. Yarınki etkinlik bir şenlik değil ağıt, üzüntü, onları anma şeklinde olacaktır. Herkesi bekliyoruz” diyerek konuşmasını bitirdi.

Hüseyin Çelik’in yaptığı açıklamalarda ise “Yargı kararının bekleneceği” vurgulandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu