GüncelManşet

Taksim Dayanışması yargılanıyor!

 

H.Merkezi: Taksim Dayanışması’ndan 26 kişinin Gezi İsyanı nedeniyle ilk duruşması bugün saat 09.00’da  İstanbul 33. Asliye Mahkemesi’nde başladı.

Duruşma öncesinde Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması düzenlendi.

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Melda Onur, ÖDP Eşbaşkanı Alper Taş, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, TTB Merkez Konsey Başkanı Özdemir Aktan ve Taksim Dayanışması üyeleri katılımıyla gerçekleşen basın açıklamasını TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı yaptı.

Soğancı, Gezi İsyanı sürecinde 12 kişinin polis şiddeti sonucu yaşamını yitirdiği, onlarca kişinin gözünü kaybettiği, işkenceye uğradığını belirterek Taksim Dayanışması’nın ise “suç örgütü” ilan edildiğini ifade etti.

Polisin uyguladığı şiddete karşın soruşturma dahi açılmadığını belirterek var olan delilerin ise süreçte karartılma çalışıldığını dile getirdi ve “Bu demokratik ve yasal eyleme yapılan saldırıdan dolayı yargılanması gereken kişi, meydanlarda bıkmadan usanmadan ‘Geziciler’ diye bağıran Recep Tayyip Erdoğan’dır ve hükümet üyeleridir, validir, emniyet müdürüdür, emniyet mensuplarıdır. Çünkü, halka acımasızca saldıran onlardır. Ve tarih önünde er ya da geç yargılanacaklardır.” dedi.

Soğancı’nın ardından TTB Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan söz alarak Gezi sürecinde yaralananlara müdahale ettikleri için doktorların da yargılandıklarına dikkat çekti. “Suçluya yardım etmek” iddiasıyla yargılandıklarını ifade eden Aktan, “Bu mahkeme, bu olaylar, bu dava da bu ülkenin belleğinden silinmeyecek. Bu utanç davası, bu skandal dava belleğimizden hiç silinmeyecek. Çünkü burada özgürlük yargılanıyor, demokrasi yargılanıyor, barış yargılanıyor ve çevresine sahip çıkmaya çalışan insanlar yargılanıyor” diye konuştu.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise Soma’da 301 işçiyi öldürenlerin, Gezi’de 12 kişiyi katledenlerin yargılanması gerektiğini ifade etti.

Yapılan açıklamaların ardından Taksim Dayanışması üyeleri  “Direniş sürüyor, dayanışma büyüyor”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarıyla adliyeye geçti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu