Manşet

Taksim Direnişine KESK ve DİSK’ten destek yürüyüşleri

Gezi Parkı direnişine destek veren ve “iş ve ücret güvencesi” talebiyle grev yapan onbinlerce kamu emekçisi bugün Karaköy ve Unkapanı’nda toplanarak Taksim Meydanına Doğru yürüyüşe geçti saat 12.30’da başlayan eyleme kamu emekçileri oldukça kitlesel bir katılım gerçekleştirdi. Eylemde sıklıkla “Panzeriniz gazınız vız gelir vız”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “İzmir Ankara diren taksim yanında”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Abdullah Cömert ölümsüzdür” sloganları sıklıkla atıldı.

Yol boyunca ajitasyonlarla taksim direnişinin grevle büyütüldüğü vurgulandı. Karaköy’den gelen binlerce kişi Unkapanı’ndan gelen kitleyle birleşince Taksim’e giden bütün yollarda hayat durdu.

Eyleme ayrıca grev kararı olmamasına rağmen Türk-İş genel merkezinin eleştirerek güçlü katılım gösteren Deriş-İş, Hava-İş,Yol İş ve TÜMTİS’de destek verdi. Eyleme DDSB’de katılım göstererek yol boyunca “Yaşasın Taksim direnişimiz”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Birlik, Mücadele, Zafer” sloganlarını attı. Alanda birçok yerde flamalar ve pankarlar gözlemlenirken Taksim’deki direnişin gücü dikkat çekiyordu. Bir apartmanın tepesinden sarkıtılan dev pankartta üzerinde İbrahim Kaypakkaya’nın fotoğrafının bulunduğu “Onu anmak savaşmaktır” Partizan imzalı pankartın ihtişamı görülmeye değerdi.

DİSK’te eyleme Destek verdi

DİSK’te KESK grevine destek olmak için bugün eylem kararı aldı. Öğle saatlerinde, Şişli’deki genel merkezi binasının önünde toplanan DİSK üyeleri

DİSK’e bağlı sendikalardan Sine-Sen, Nakliyat-İş Birleşik Metal-İş, Sosyal-İş, Genel-İş katılırken DİSK korteji arkasında İTO, BDSP, DİK ve PDD’de pankart ve flamaları ile Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Meydana gelinde ise içiler hep birlikte “Taksim 1 Mayıs alanıdır” sloganını attı. Taksim gezi parkında bir araya gelen KESK ve DİSK burada uzun süre “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganlarını attılar. Sloganlarının atıldığı eylemde açıklamayı KESK Genel Başkanı Lami Özgen yaptı. “Gezi Parkı’nın yağmalanmasına karşı gelişen halk hareketi, bugün toplumun sesi duyulmak istenmeyen tüm kesimlerinin, kadınların, gençlerin, çevre hareketinin, ezilen kimlik mücadelelerinin, eğitim ve sağlık hakkı mücadelesinin talepleri ile buluşmuştur” diyen Özgen, AKP’nin iktidar düşlerini gerçekleştirmek amacıyla toplumun önemli bir kısmını baskıyla sindirmeye, hak ve özgürlüklerini kısıtlamaya çalıştığını belirtti. Özgen’in ardından, Türk Tabipler Birliği Başkanı Özdemir Aktan söz alarak, “Buradan milyonlar geçti. Gördük ki polis karışmadığında bir şey olmuyor” dedi. Biber gazı kullanımı ile adeta bir kimyasal savaş yaşandığını belirten Aktan, 5 kişinin yoğun bakımda olduğunu ifade ederek, “Polis bunların cezasını çekmelidir. Bu ülkede savaş istemiyoruz. Sokağın sesini buradaki insanlar gösterdi” diyerek tüm kitleye bundan sonra gerçekleşecek baskılara karşı dayanışma çağrısı yaptı.

Şişli’den yürüyerek Taksim Gezi Parkı alanına gelen DİSK üyeleri adına basın açıklamasını ise DİSK Genel Başkanı Kani Beko yaptı. Açıklamasına Gezi Parkı direnişini selamlayarak başlayan Beko, Taksim Gezi Parkı direnişinin önemine dikkat çekerek “Bu direniş, Türkiye’yi muhafazakârlaştıranlara, hakkı adaleti, hakkı, hukuku yalnızca kendisi için kullananlara, halka adaletsizlik ve sefalet pençesinde yaşamayı reva görenlere, milyonlarca yoksula sadaka dağıtıp onları yoksullaştırırken, cemaatçi tarikatçıların kasalarını dolduranlara büyük bir ders vermiştir” dedi. Açıklamanın ardından kitle halaylar çekerek Taksim Gezi Parkı etrafında kurulan çadırlarda sohbetler ettiler.

[widgetkit id=152]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu