Manşet

Taksim Gezi Eylemlerinde Polis Bir Can Daha Aldı

Ankara’da dün gece Kızılay’da KESK eylemi sonrası polisin gaz bombalarıyla gerçekleştirdiği saldırı bir can daha aldı.

Bölgede bulunan bir dersanede temizlik görevlisi olarak çalışan ve gaza bağlı kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdiği öğrenilen İrfan Tuna, bugün Sincan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

KESK eylemi sonrası kitleye gaz bombaları ve TOMA’larla yaklaşık beş saat boyunca saldıran polis  Kızılay ve civarındaki tüm caddeleri adeta gaza boğdu. Kitenin direnişle karşılık verdiği ve çatışmaların Sakarya Caddesi ve Tuna Caddesi’nin bulunduğu tüm sokak ve caddelere yayıldığı eylemlerde bölgedeki bir dersanede bir aydır gece çalışan temizlik işçisi İrfan Tuna polisin gazı sonucu hayatını kaybetti. 

47 yaşındaki Tuna, son bir haftadır sürekli biber gazına maruz kalıyordu. Yakınlarının ve dersane çalışanlarının anlatımına göre Tuna dün akşam gaz bombalı saldırının ardından yanındaki arkadaşına rahatsız olduğunu söyledi. Rahatsızlığı artınca arkadaşı ile çıkıp, temiz havalı bir yere gitmek isteyen Tuna ve arkadaşı dışarıda polisin yine gaz bombası ve tazyikli su saldırısıyla karşılaşınca dersaneye geri döndü. Dersaneye kalbini tutarak giren Tuna, bir sandaleyeye oturarak “iyi değilim” dedi.

Rahatsızlığının artması üzerine arkadaşları ambulans çağırdı. Polisin yolları kapatması ve saldırıları nedeniyle ambulansın 25 dakikada ancak geldiğini belirten arkadaşları, Tuna’nın hastaneye kaldırıldığını ancak kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdiğini söyledi.

Savcılık da “maruz kaldığı gazın kalp krizini tetiklediği” iddiasının araştırılması için otopsi istedi. Savcılık soruşturma başlattı. Tuna’nın cenazesi bugün Sincan’da ailesi, yakınları ve çalışma arkadaşlarının katıldığı törenin ardından toprağa verildi.

Konuya ilişkin bir açıkalma yapan, İHD Genel Sekreteri İsmail Boyraz da savcılığın gazdan şüphelendiği için Adli Tıp’a gönderdiğini söyledi. “Adli Tıp raporunun nasıl çıkacağını bilemiyoruz ama gaza maruz kaldığı için ölümün yaşandığını düşünüyoruz” diyen Boyraz, olayın takipçisi olacaklarını söyledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu