Güncel

Taksim Gezi’ye sanatçılardan destek

İstanbul: Taksim Gezi Parkı için başlayan ve daha farklı boyutlara ulaşan direniş 10. gününü de geride bıraktı. Bugün bir araya gelen sanatçı aydın ve yazarlar Galatasaray Lisesi önünden Taksim Meydanı’na kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen yürüyüşte “Taksim Gezi Parkı halkındır, halkın kalmalı! Biber gazı kimyasal silahtır, yasaklanmalı! İnsanlara dil, din, ırk, cinsiyet ve yaşam biçimi üzerinden yapılan her türlü saldırıya son verilmeli!” yazılı pankart açan kitle “Parkıma dokunma”, “Sanatıma Dokunma”, “Tiyatroma Dokunma” yazılı lolipop dövizler açarak coşkulu bir şekilde “Halkın sanatı direnişin yanında” sloganlarını attılar.

 

Sanatçılar binlerle yürüdü

Binlerce kişinin katıldığı eyleme aralarında Zülfü Livaneli, Pelin Batu, Ali Rıza Binboğa, Hakan Yeşilyurt, Efkan Şeşen, Hüseyin Turan, Pınar Aydınlar, Cezmi Ersöz, Serhat Raşa, Tolga Sağ ve daha birçok sanatçının bulunduğu binlerce kişi eylemde yerini aldı.

Direniş süresi boyunca giderek politikleşen İstiklal Caddesi ve Taksim Meydanı eylemi coşkulu sloganlarla karşıladı. İstiklal esnafının eyleme olan desteği görülmeye değerdi. Hemen her noktadan alkış ve ıslıklar yükselirken caddeden geçenler veya eylemi işyerlerinden izleyenler alkış ve ıslıkları ile eyleme destek verdiler.

Giderek kitleselleşen eylemde “Faşizme karşı omuz omuza”, “Her yer İzmir, her yer direniş”, “Her yer Hatay, her yer direniş”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları daha gür bir şekilde atıldı.

 

“Bu biriken bir öfke”

Taksim Meydanı’nda son bulan eylemin ardından kitle burada oturma eylemi yaptı. Ardından kitle adına açıklamayı sanatçı Ali Rıza Binboğa yaptı. Binboğa direnişin bugün kadınlı erkekli çoluk çocuklu büyüdüğünü ve bu direnişin ağlamak yok gülmek var demek için yapıldığını belirtti.

Binboğa’nın ardından tiyatro sanatçısı Barış Atay Mengüllü direnişin bir öfke olduğunu ve bu öfkenin bir anlık bir olmadığını belirterek, “Bu biriken bir öfke. Yıllardır uygulanan politikaların bir ürünü. Ben burada, bu gezi parkında sabah erken saatlerde oturanlardan, yemek yiyip türkü söyleyenlerdendim. Siz sabah erken saatlerde saldırdınız. Bu saldırınıza karşı bugün kitleselliğimiz giderek arttı artıyor ve direnişte artarak büyüyecek” dedi.

 

Konser değil, anma etkinliği

Eylemde ayrıca Pelin Batu, Hakan Yeşilyurt, Efkan Şeşen, Cezmi Ersöz, Grup Yorum, Pınar Aydınlar ve birçok sanatçı da direnişi büyütme ve kazanımları artırma çağrısında bulundu.

Açıklamanın ardından basına yansıyan konser iptaline ilişkin bir açıklamada bulunuldu. Konuşmada, ülkenin birçok noktasında eylemlerin ve çatışmaların devam ettiğini ve bu bağlamda konserin çatışmalarda hayatını kaybedenler için bir anma eylemine dönüştürüldüğünü söyleyerek konser tarihini ilerleyen zamanlarda açıklayacaklarını söyledi.

 

[widgetkit id=163]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu