Manşet

Taksim’de binlerden “Savaşa hayır”

İstanbul: 4 Ekim akşamı Taksim Meydanı’nda toplanan binlerce kişi savaş çığırtkanlığına karşı “Yaşasın halkların kardeşliği” demek için Galatasaray Lisesi’ne yürüdü.

“Emperyalizmin askeri olmayacağız, AKP’nin savaş politikalarını durduracağız” yazılı pankartın arkasında toplanan çeşitli kurumlar buradan Galatasaray lisesi önüne yürüdü.  Sloganlarla ve emperyalist savaş karşıtı dövizlerle yürüyüşe geçen kitle İstiklal Caddesi’nde bulunan Türkiye İş Bankası’nın camlarını kırdı.

Galatasaray Lisesi önünde ilk olarak Hilmi Yarayıcı bir konuşma yaptı. “Savaş alanından Antakya’dan geliyorum. Suriye halkları yalnız değildir! Yapılmak istenen emperyalist savaşı Suriye ve Türkiye halkları bozacak! Büyük Ortadoğu Projesini devrimciler bozacak” dedi. Yarayıcı konuşmasının ardından Arapça bir şarkı da söyledi.

Aralarında Partizan ve YDK’nın da bulunduğu Halkların Demokratik Kongresi bileşenleri, Halkevleri, ÖDP, TKP, TMMOB, KESK, İstanbul Tabip Odası ve İstanbul Eczacı Odası’nın çağrısıyla Taksim’de bir araya gelen kitleye DHF, Mücadele Birliği, BDSP, Devrimci Anarşist Faaliyet, EHP ve Köz de destek verdi.

Katil ABD Ortadoğu’dan defol”, “Çatışma değil müzakere, savaş değil çözüm”, “Savaş zamlarına hayır“, “Bu benim savaşım değil” yazılı dövizler taşındığı eylemde kurumların hazırladığı basın metnini Özge Ozan okudu.

Ozan, Akçakale’de 5 kişinin yaşamını yitirmesinden AKP iktidarını sorumlu tutarak “AKP’nin aylardır savaş kışkırtıcılığı yapmasının yanı sıra, bugün de Suriye’ye saldırarak ülkenin bütününü savaşa sokmaya dönük bir adım attığını” söyledi.

Yapılan açıklamanın ardından eylem, toplanan binlerce kişinin attığı “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları eşliğinde son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu