GüncelKadın

Taksim’de çete-devlet ilişkisi protesto edildi

Taksim'de Anarşist Gençlik, Dev-Güç, Kaldıraç Üniversite, SGDF, SÖH çete-devlet ilişkisini Taksim'de protesto etti. Eyleme saldıran polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Anarşist Gençlik, Dev-Güç, Kaldıraç Üniversite, SGDF, SÖH, “Mafya devlet devrime yenilecek” şiarıyla Taksim’de eylem yaptı.

“Mafya devlet devrime yenilecek” pankartı açan gençlik örgütleri burada yaptıkları konuşmalarda “Devlet mafyadır. Bunu bir kez daha gördük. Hiçbir açıklama istemiyoruz. Onların yalanlarına inanmıyoruz.

Pislikleri sokaklara taşarken, dizleri tir tir titrerken, bizler gençlik olarak buradayız ve hesap soruyoruz. Bizler bu devleti iyi tanıyoruz. Susurluk’tan MİT TIR’larından, yolsuzluk davalarından tanıyoruz. Devlet mafyadır, çetedir, katildir, hırsızdır” dedi.

Konuşmada, “Bizler evlatları devlet tarafından katledilen Cumartesi Anneleri’yiz. Bizler uyuşturucu çetelerinin katlettiği Hasan Ferit’iz, 2013’te Gezi isyanıyla cesareti örgütleyen gençliğiz. Yıllardır söylediğimizi bir kez daha söylüyoruz: Devlet mafyadır, bu devleti yıkacağız” diye belirtildi.

Gençler eylemde yaptıkları konuşmalarda “Hergün bize çıkıp açlığı reva görenler 750 milyon doların peşine düşmeyenler Demirörenlere, Kolinlere, Limaklara her yeri peşkeş çekenler, katliamlar yapanlar, çeteler eliyle insanları katledenler bugün gelmiş burada yapacağımız açıklamayı engellemeye çalışıyorlar. Biz bu yasakları tanımıyoruz” ifadelerini kullandı.

Eylem sırasında polis sık sık pankartı almaya çalıştı. Polisin saldırı girişimine gençler, “Katillerden hesabı gençlik soracak”, “Bu pisliği ancak devrim temizler”, “İnsanca onurlu yaşayacağız” sloganlarıyla karşılık verdi.

Gençlerin eylemini engelleyemen sivil polisler, çevik kuvveti çağırarak eyleme saldırdı. Saldırıda 26 kişi işkenceyle gözaltına alındı. Gözaltına alınan gençlerden bazılarının yaralandığı öğrenildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu