Emek

Taksim’de KESK ve Meslek Odaları’ndan eylem

“4+4+4= Cop+gaz+tazyikli su”

İstanbul: Çocuk işçiler ve 14 yaşında çocuk gelinler olmasın diye sokaklar eylem alanlarına döndü Türkiye’nin her yerinde. Irkçı, gerici ve faşizan uygulamalara karşı her yerde “AKP yasanı al başına çal” diye haykırıldı.

29 Mart saat 18.00’de İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu ve KESK İstanbul Şubeler Platformu, 4+4+4 eğitim sistemine karşı Tünel’de bir araya gelerek Taksim Meydanı’na kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca sloganlar atan emekçiler, 4+4+4 sistemine neden karşı çıktığını sesli ajitasyonlarla İstiklal Caddesi boyunca haykırdı.

Bu yasayla yeni eğitim sisteminin daha fazla ırkçı ve gerici hale getirildiğini, 10 yaşında bir çocuğun meslek seçimine zorlandığını, çocuk işçilerinin ve 14 yaşında çocuk gelinlerin artacağına dikkat çekerek; “biz bu eğitim sistemini istemiyoruz” diye haykırdılar. Taksim Meydan’ına gelindiğinde ilk sözü İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Güner aldı. Güner; “Geleceğimizi karartacak olan bu eğitim değişikliğine karşı buradayız” dedi ve herkesi geleceğe sahip çıkmaya çağırdı.

Ardından sözü KESK İstanbul Şubeler Platformu sözcüsü Arzu Erdoğan aldı. Erdoğan; AKP’nin ileri demokrasi takkesinin düştüğünü ve kelinin göründüğünü söyleyerek birçok ilde eylemlerine polislerin saldırdığına dikkat çekti. Bu saldırılar sonucunda çok sayıda eğitim emekçisinin yaralandığını ve hastanelere kaldırıldığını söyledi.

Basın açıklaması sloganlarla sonlandırıldı.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu